Adet neden gecikir ?

Adet neden gecikir ?

Adet kanamasının beklenen tarihte olmaması, gecikmesi durumudur. Adet gecikmelerine tıp dilinde “amenore” denilir. Eğer adetler her ay gecikerek seyrekleşirse, buna seyrek adet görme, yani “oligomenore” adı verilir.

Normal bir bayanda, bir adet dönemi (adet siklusu) 21 ile 35 gün arasında sürer. Adetin 35 günden daha uzun sürmesi, adet gecikmesi olarak tanımlanır. Adet kanaması, rahim içi zarının dökülmesi demektir.

Gebelikte, emzirme periyodunda ve menopoz durumlarında adet kanaması olmaz. Bu dönemlerde yumurta olmadığı için adet görülmez.

Adet gecikmesinin nedenleri, adet gecikmesi neden olur?

Adet gecikmesinin, üreme çağındaki bir kadında ilk muhtemel sebebi gebeliktir. Normal olarak adet gören bir kadında adet kanamasının gecikmesi durumunda, gebelik testi yapılmalıdır. Gebe değilse, diğer faktörlerin araştırmasına gidilir.

Adet gecikmesinin sebepleri arasında, en sık yumurtanın geliştiği folikülün çatlamamasıdır. Aslında kadınların bir çoğunda yılda bir defa siklüs yumurtanın çatlamaması durumunu yaşanmakta, ama pek çok defa bir kaç günlük gecikmeye sebep olduğu için fark edilmemektedir.

Gebelik haricinde adet gecikmesinin pek çok sebebi olabilir. Bunlar arasında hormonal faktörler (polikistik over sendromu PCOS, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve prolaktin hormonu salgı bozuklukları), üreme organları ile ilgili çeşitli problemler, stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan egzersizler, beyin tümörleri, yeme bozukluğu (anoreksi nevroza), aşırı zayıflık ya da dengesiz beslenme gibi çeşitli sebepleri sayabiliriz.

Adet Gecikmesinin Sebepleri (Hormonal Sebepler)

Adet görmek, hormonlarla ciddi biçimde alakalıdır. Beyinden salgılanan bazı hormonlar (GnRh,FSH,LH gibi),  yumurtalıkları uyarır ve östrojen hormonu üretilir. Yumurtlama olursa progesteron hormonu üretilir. Progesteron östrojeninin etkilerini dengeleyerek düzgün, normal bir adet görülmesine neden olur. Beyin, yumurtalık, rahim arasındaki hormon mekanizmasının bozulması adet düzensizliklerine (adet gecikmesi, erken adet görme, uzun-kısa adet görme) sebep olur.

Beyindeki hormonları etkileyen çeşitli sebepler adet düzensizliklerine sebep olabilir. Stres, iş veya eş değiştirmek, sıkıntılar, üzüntüler gibi bazı sebepler düzenli hormon salgılanmasını bozabilirler. Bu da adet gecikmesine sebep olabilir.

Tiroid bezi hastalıklarından olan hipotirpid-hipertiroid (tiroid bezinin az-çok çalışması) adet gecikmesine sebep olabilir.

Prolaktin hormonu yüksekliğine (hiperprolaktinemi) neden olan hipofiz bezi hastalıklarında da şikayetler adet gecikmesi ve göğüslerden süt gelmesi olarak görülmektedir.

Yoğun yaşanan stres, mevsim değişiklikleri, mekan değişiklikleri, ağır yapılan diyetler de hormonal dengesini bozabilir. Bu da adet gecikmelerine sebep olabilir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri: Diğer Sebepler

Rahim içi yapılan operasyonlar ve özellikle kürtaj, rahim içi dokuyu zedeleyelerek adet gecikmesine sebep olabilir.

Kadınların egzersiz ve spor konusunda aşırı çalışmaları da sebep olabilir. Ağır yapılan egzersizler adet gecikmesine sebep olabilir. Sporcu bayanlar ve balerinlerde rastlanmaktadır.

Adet Gecikmesinin Nedenleri: Polikistik over sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromunda, ilk ortaya çıktığı andan itibaren adet gecikmeleri görülür. Adet gecikmeleri ile beraber yoğun ve düzensiz kanamalar da görülür. Aşırı sivilcelenme ve tüylenme sorunları varsa Pcos durumundan şüphelenilmelidir.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Adet neden gecikir ?"

 1. ben 46 yaşındayım 2 aydır adet görmedim kan tahlillerim normal dedi doktorum menepoz yok dedi yalnızca ço antibiyotik içtim bu adetimi geçiktirirmi teşekkürler şimdiden

 2. hatice özdemir güngör · Edit

  en son adet,m 12temmuz ramazan ayı içinde adet olmadım korunmasız beraberlik de yaşamadım bel ve karın ağrılarım oldu bugün de sarı akıntı geldi adet olurmuyum oruçtan gecikmiş olabilirmi

 3. alev çakırcı · Edit

  ben 18 yaşındayım sürekli adetim gecikiyor bu neden oluyor bilmiyorum 6 aydır adet olamıyorum ve ondan önce hep gecikiyorum bir çözüm bulamıyorum doktora gidiyorum hiç birşey söylemiyorlar ilaç tedavisi gördüm yine olamıyorum care ne olabilir ….

 4. 22 yaşindayım 35 gündür adet olamıyorum 2 ay doğum kontrol hapı kullanıp bıraktım. acaba ondan dolayımı kan testi yaptırdım negatig çıktı arada sancı vuruyor kasıklarıma olamıyorum tarlusal ilacını kullanıyorum 3. günüm ama hala olamadım sizce ne zaman oluurum

 5. ben 19 yaşndayımm ama 1 aydırr adetim gecikiyor nedenini bilmiyorum ama akıntım çok var szce nedeni ne olabilr

 6. 43 yasindayam.3 senedir evliyim. Iki kes tup bebek yapdirdim basarisiz oldu. Doktorlar eslinde menim de esimin de problemi yok dediler. Bu gune kadar gebe kala bilmedim. 6aydir hic bir tedavi almiram. Bu gu 6 gundur adet gecikmesi var bende bu neyin elametidir. Test yapdim gebelik cikmadi

 7. Ben15 yasındayım fakat 6 aydır adet gormuyorum ilac tedavısı gordum fakat yınede etkı etmedı lutfen bı care

 8. cevap yazan varmı ki soru soralım herkes bişeyler sormuş ama cevaplar nerede en iyisi doktora gidin arkadaşlar.

 9. 19 yaşındayım. ve nedeense her ay daha çok gecikme oluyor . çok düzensiz besleniyorum aşırı stres var . bunlar gecikme için sebep midir ?

 10. öncelikle merhaba. Ergenlik döneminde yani 12 ila 18 yas donemlerı arasında adetlerın duzensız olması anormal bır durum değildir . Bazı kısılerde 6 aya kadar adet gorulmedıgı bıle olabılıyor. Bunun dısında kontraseptıflerle korunan bayanlarda hapların kullanımı bırakıldıktan sonrada duzensızlıkler soz konusu olmaktadır. Yada haplara yenı baslayan bayanlardada adet gorememe yada asırı kanama yan etkı olarak gorulebılmektedır.

 11. ben 22 yaşindayın erkek arkadaşimla ilişkiye girmedik ama surtülme nedeniyle üzerime boşaldı bişey olurmu

 12. 20 yasındayım adetim sürekli geçikiyor hiç düzenli oldugumu bilmiyorum 3 ay 6 ay daha fazla olmadıgım gunler bile oluyor nedeni nedir acaba ??

Yorum yaz