Akciğer Enfeksiyonu Nedir?

Ülkemizde sıklıkla erişkinlerde görülmesine rağmen nadiren çocuklarda da rastlanan bir enfeksiyon çeşididir. Akciğer enfeksiyonlarının genel adı alt solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle şiddetli öksürük ile ortaya çıkmaktadır. Kronik bronşit ve akut bronşit en sık karşılaşılan akciğer enfeksiyonudur.

Akciğer enfeksiyonları genellikle orta derecede seyrederek kısa bir süre içerisinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Orta seviyede seyredenleri ise daha tehlikeli boyutlarda olmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisinde ise kesinlikle doktor tanısı gerekmektedir.

Akciğer enfeksiyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus gereksiz ve bilgi dışı antibiyotik kullanımına dikkat etmekten geçmektedir. Bu rahatsızlığın kolay bir şekilde tedavi edilmesi için bir doktora gitmek yeterlidir. Hangi antibiyotiğin uygulanacağına da yine doktor karar vermektedir.

Belirtileri nelerdir

Diğer akciğer enfeksiyonları ile aynı belirtilere sahip olan bir rahatsızlıktır. Tespit edilen rahatsızlıklar aşağıda bahsedildiği gibi olmalıdır.

Akciğer enfeksiyonundan şüphelenilen kişilerde;

Geceleri titreme ile uyanma
Kuru öksürük
-Nefes alıp vermede hırlama, ağrı ve geçmeyen öksürük
-Baş ağrısı

Hangi bitkiler ile tedavi edilebilir?

Akciğer enfeksiyonlarını önlemek için bazı bitkiler kullanılabilir. Bu bitkilerden önemli olanları maydonoz ve adaçayıdır.Bunların dışında kara kafes bitkisi , ebegümeci, at kuyruğu ve kekik de sıklıkla tercih edilen bitkilere arasında yer almaktadır. Bu bitkilerin gün içerisinde birkaç sefer tüketilmesi akciğer enfeksiyonlarının aktif olarak tedavi edilmesi için faydalı olacaktır.   Bazı akciğer enfeksiyonları da ameliyat ile tedavi edilebilir.

Bunlar;

-Akciğer apseleri
-Empiyema
-Bronşiektazi
-Veremdir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz