Akdeniz Anemisi nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Tıpta talasemin ismi verilen Akdeniz anemisi rahatsızlığı, kalıtımsal yönden gelişme gösteren bir tür kansızlık sorunudur. Beta-Talesemi ismi verilen genden meydana gelen rahatsızlığı bulunan insanlarda alyuvarların yapısında bulunan hemoglobin maddesi yanlış bir şekilde kodlanmıştır.

 

Akdeniz anemisi dünyanın birçok ülkesinde görülebilen bir hastalıktır. Ancak Akdeniz bölgesinde daha yaygın görülür. Kalıtımsal açıdan geçiş oranıysa taşıyıcılığa göre farklılık gösterir.

 

Hem anne hem baba taşıyıcı olduğu zaman her çocuk yüzde 25 olasılığında hasta, yüzde 50 olasılık ile taşıyıcı doğar. Tek bir ebeveyn taşıyıcıysa her çocuk yüzde 50 sağlıklı, yüzde elle ihtimalde taşıyıcı doğar.

 

Beta-Taleseminin majör ve minör olmak üzere iki türü vardır. Rahatsızlık majör olarak gelişiyorsa genelde 6 ay ile 1 yaş arası dönemlerde halsizlik, sürekli ateşlenme sorunu, renk solması, kansızlık, iştah kaybı, tedirginlik, karın şişmesi gibi belirtiler verir.

 

Talaseminin majör türüne sahip olan çocuklarda karaciğer ve dalak büyümesi, kemikte kırılma gibi durumlar görülür. Yüz ifadesi değişen, iliğin fazla genişlemesi sebebiyle elmacık kemiği belirginleşir. Bu durum çocukların büyü evresini geciktirir, boyları yaşıtlarına oranla kısa olur.

 

Talaseminin minör türünün görülmüş olduğu kişilerde belirtiler insandan insana farklılık gösterir. Bazı hastalar taşıyıcıya benzeyen özellikler gösteriyorken diğerlerinde ise majör türü yakın bulgulara rastlanabilir.

 

Genelde 3 yaşından sonra kan alımına başlanması gerekiyor olsa bile bazı kişilerde buna ihtiyaç duyulmaz. Rahatsızlığın vücutta oluşturduğu etkiler hafiftir ve görülmesi ileri yaşlarda meydana gelir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz