Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş, herhangi bir hastalığa bağlı olarak yükselen vücut sıcaklığıdır. Vücudun mikroplara karşı savaştığının göstergesidir.

Günümüzde ateşin hafif yükselmesi bile insanları telaşlandırmaktadır. Fakat ateşin fazla olumsuz bir hastalık olmadığını bilmekte fayda var.

Ateşin vücuda zarardan çok faydası vardır. Bilim adamlarının açıklamalarına göre; vücudu istila eden virüs ve bakterilere karşı mücadele eden akyuvar hücreleri interlökin hormonu salgılar.

Bu hormon sayesinde vücut ısısı ayarlanır. Vücut ısısı ayarlandıkça akyuvar hücreleri mikroplara karşı daha iyi savaşırlar. Bu da ateşin vücuda olan yararının göstergesidir.

Ateş vücudun geçirilen enfeksiyonlara karşı geliştirdiği önemli bir savunma kaynağıdır.
Ateşin en ufak yükselişi bile insanları aşırı telaşlandırmaktadır ve hemen ateşi düşürme çabasına sokmaktadır. Uzmanlar 6 aydan büyük bebeklerde ateşin 39 dereceyi geçmeden düşürülmesini önermemektedir.

Ancak ağrılar çok olursa ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtan az miktarda alınmasını önermektedir. Ateşin tedavisindeki en önemli şey ateşin hangi hastalık nedeni ile yükseldiğidir.

Eğer zehirlenme, güneş çarpması gibi sebeplerden oluşmuşsa ateşin hemen düşürülmesi gerekir.6 aydan küçük bebeklerde ateşin yüksek olması tehlike yaratabilir.

Ateş nadiren 41 dereceyi geçer 42 dereceyi geçmez fakat güneş çarpması durumunda 45.5 dereceye kadar yükselebilmektedir ve bu durumda acilen düşürülmesi gereklidir.

Ateşin doğru ölçülmesi çok önemlidir. Yetişkin insanlarda koltuk altından ölçülmelidir. Civalı derecenin sallanarak ‘0’ dereceye getirilip koltuk altına yatay şekilde yerleştirilip 3dk bu şekilde bekletilmesi yeterlidir.
Koltuk altı ölçümlerinde sıcaklık 38 dereceden fazla ise ateştir. Bebeklerde ise makat, dilaltı ve kulak gibi yerlerden ölçülebilir. Kulaktan ölçüm kolaylığı ile en sık kullanılan yöntemdir. Kulaktan ölçümlerde 37.5 derecenin üzerindeki sıcaklık ateş olarak kabul edilir.

Ateşi düşürmek için de birçok yöntem mevcuttur. İnsanların en sık yaptığı yanlışlardan birisi hastanın üşüdüğü düşünülerek kalın giydirmektir. Aksine ateşi olan kişinin çok ince giyinmesi gereklidir. Kalın giyinmek ateşi daha da yükselteceği için birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Özellikle havale, yüksek ateş nedeniyle geçirilir.

Ateş düşürmede en etkili yöntem ıslak bez uygulamasıdır. Bezin ıslatılıp alın, koltuk altı gibi bölgelere yerleştirilmesi ateşin düşmesini sağlayacaktır. Eğer bu yöntem etkili olmuyorsa vücut sıcaklığı ile aynı sıcaklıkta su ile duş alınabilir. Çok soğuk ya da çok sıcak su ile duş alınması yanlıştır ateşin yükselmesine neden olabilir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz