Ayak Bileklerindeki Şişme

Ayak Bileklerindeki Şişme

Çoğunlukla dolaşım bozukluğundan olur. Sıkı ço­rap bağları, kalp hastalıkları, kronik böbrek enfek­siyonları, ilerlemiş varisler, nedenlerden birkaçıdır. Şişliğin karakteri ve ayaklar kaldırılarak dinlendi­rildikten sonraki durumu, teşhis bakımından doktor için son derece önemlidir.

Uzun süre ayakta durmak, önemli bir neden olabilir. Yaşlılarda, damarların arterioskleroz, yani damar sertliği nedeniyle daralması, kan dolaşımını aksatabilir ki bu, özellikle günün sonuna doğru olur.

Sıkı kuşak takan kadınlarda, bacaklar ve venlerde kanın dönüşünün zorlanması nedeniyle şişlik olur.
Bacaklardaki ya da ayak bileklerindeki şişliği ih­mal etmemek gerekir. Nedeni kesinlikle anlaşıldıktan sonra, hemen her zaman tedavi söz konusudur.

Ayak bileklerim gündüzleri o kadar şişiyor ayakkabılarımı çıkarmam gerekiyor, yeniden giymek­te de güçlük çekiyorum. Gece uykusundan sonra şiş­lik geçiyor.Ayaklardaki şişme ya da ödem, o bölgedeki kandolaşımı bozukluğunu gösterir. Bazen, varisli venler, aşırı vücut ağırlığı ve bütün gün ayakta durma da bu şişliği yapabilir.

Bütün nedenler bu denli basit değildir. Kronik kalp ve böbrek hastalıkları da bu ödemlere neden olabilirler. Sıvı birikmesi ve hormon dengesizliğin­den de aynı durum ortaya çıkabilir. Dolaşım ve lenf drenaj sistemleri tam olarak araştırılmalıdır. Nede­ni bulunduğu zaman, tedavi belli olur ve hastalık iyileştirilebilir.

Çoğunlukla, şişliğin sabahları kaybolmasından yüreklenen kimseler, rahatsızlığı önemsemezler. Bir şişlik uzun zaman tekrarlarsa, tepeden tırnağa bir muayene yapılmalıdır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz