Bağırsak Rahatsızlıkları Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Öncelikle dilerseniz bağırsağın nerede olduğuna kısaca değinelim. Bağırsak yer olarak mide ile anüs arasında bulunan bir sindirim organıdır. İnsan sağlığı ve yaşamının devamlılığı açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hemen hemen tüm gelişmiş canlılarda gelişmiş bir bağırsakta bulunmaktadır. Genellikle memeli ve insanlarda bağırsak iki ana bölümden oluşmaktadır. İnce bağırsak ve kalın bağırsak…

Yapı olarak ince bağırsak incelenirse;  ileum ve jejunum ve on iki parmak bağırsağı olmak üzere üç farklı bölümden oluşmaktadır.

Kalın bağırsak ise; rektum çekum ve kolon olmak üzere üç farklı bölümden oluşmaktadır.

İnce bağırsaklarımızda sindirim olayları gerçekleşir. Genellikle emilme ve sindirim işlemleri son olarak ince bağırsakta tamamlanır. Vücudumuz için hayati öneme sahip olan pek çok besin maddesi ince bağırsak yardımı ile vücuda kazandırılmaktadır. İnce bağırsakların iç yüzeyinde sindirim alanını oldukça uzatan vellus adı verilen yapılar bulunmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise organik tuzların ve posaların tekrardan vücuda kazandırılması sağlanmaktadır. Bu kazandırma işlemi tamamlandıktan sonra işe yaramayan parçaların da anüsten vücudu terk etmesini sağlar.

Peki vücudumuzda bağırsak hastalıkları nasıl oluşabilir. Öncelikle kişilerde yüksek ateşle kendisini belli etmektedir. Hemen sonrasında ise oldukça uzun süren ve sebebi tedavi ile iyileşmeyen ishal ortaya çıkar. İshal ile beraber kilo kaybı da yaşanmaktadır. Aynı zamanda bağırsak bölgesinde bulunan bazı ağrılarda bağırsak rahatsızlığının işaretçisidir. Yapılması gereken en önemli şey ise bir doktora başvurmaktan geçmektedir.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Bağırsak Rahatsızlıkları Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?"

  1. Bende ishal ve ateş olmadı ama karın bölgemde ara sıra kramp giriyor ve karnımdan grultular geliyor. Ben zayıf biriyim bunla bir ilgisi varmı ve bende bağırsak hastalığı varmı ?

Yorum yaz