Bebeklerde İnmeyen Testis Sorunu

Doğum olmadan önce, erkek bebekte yumurtalıklar yani testisler karındadır. Hamileliğin 8-9 aylarında bu testisler torbaya iner. Fakat bazen bu olay değişiklik gösterebilir. Bazen testisler torbaya inmez. Bebek dünyaya geldikten sonra gerekli kontrollerden geçirilir ve testislerin torbaya inmediği görülürse, testisler ya kasıklardadır, ya da torbanın üzerinde ele gelirler. Daha farklı durumlarda ise ya testisler hiç gelişmemiş ya da karında gelişmiş olabilmektedir. Genellikle inmeyen testis sorunu erken doğan bebeklerde görülmektedir. Erken doğan bebeklerde gelişim tam olarak tamamlanmadığı için testisler de torbaya inmeden bebek doğmuştur. Bazı bebekler de ise doğum anında sorun gözlenmez. İlerleyen zamanlarda ise testislerin karına birleştiği kısımda çok çabuk gelişme olur ve testisler yukarıda kalabilirler.  Bu durumun olmaması veya erken gözlemlenmesi için sık sık erkek çocuklarda testis kontrolü yapılmalıdır.

Retraktil testis sorunu

Retraktil testis sorunu ise yine testislerin iniminde meydana gelen sorunlardandır. Bazen erkek bebeklerde testisler, torbaya ( skrotuma ) iner ama bazen de yukarı doğru kaçar. Eğer testis çoğu zaman torba dışında ama daha kısa zamanlarda da torba içinde kalıyorsa bu durumda da inmeyen testis muamelesi, görerek ona göre tedavi yapılır. Eğer bu şekilde tedavi uygulanırsa bu hastanı daha verimli sonuçlar almasına yardım edecektir.

Tedavisi mümkün olan bu hastalığın birinci önemli noktası erken fark edilmesidir. Çok fazla kafaya takılmamalı aynı zamanda önemsenmelidir de. Çünkü eğer tedavi edilmezse, bu hastalık ilerde erkek çocukta kısırlığa yol açabilir. Daha ileri safhalarda ise kansere bile yol açabilir.

Tedavisi nasıldır? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Durumun derecesiyle birlikte değişebilir. Ama genelde inmeyen testislerin büyük kısmı ilk 3 ay da yerine indirilir. Eğer durum biraz daha ciddiyse 3-6 ay arasında bir sürede yerine indirilir. 6 ay da testisler inmemişse ameliyat gibi cerrahi bir müdahale de bulunmalıdır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz