Bebeklerde Yüksek Ateş

Her anne ve baba çocuklarının ateşlenmesi durumunda hemen paniğe kapılır.Aslında haklıdırlar da, çünki ateşin ciddi ve tehlikeli hastalık olduğunu sanırlar.Oysa günümüzde ateşin yükselmesi vücudun enfeksiyonla savaşmasının bir yoludur.Ateşe sebep olan bu enfeksiyon ilaç kullanıldığında ya da vücut ısısının normale döndürüldüğünde büyük oranla ortadan kalkar.

Ateş nedir?

Ateş,vücutta bulunan bir enfeksiyon sebebiyle vücut ısısının normal ısıdan daha fazla olma durumudur.Vücut ısısının yetişkenler için 36 derece ila 37 derece normal iken,bu durum bebeklerde 38 dereceye kadar çıkıyor.Ancak yetişkinlerde ateş 39 derecenin üzerine çıktığında hayati tehlike arz ederken,bu yine bebeklerde 41 derece olabiliyor.Eğerki bebek 41,7 derecede bir vücut ısısında ise acilen doktora başvurulması gerekir.Özellikle bu durum 4 ayın altında bir bebekte görülüyorsa bakteriyel bir mikrop tanısı olabilir.Ayrıca bebeklerde uyumasında,yemek yemesinde ve aileye karşı davranışlarındaki değişiklik de bir enfeksiyon habercisi olabilir.

Bebeklerde ateş nasıl ölçülür?

Bebeklerde ateş ölçümü koltuk altı,makat bölgesi,kulak ve dil altından yapılabilir.Ancak bu ölçüm yerlerine göre vücut ısısı miktarları farklı olarak ele alınır.Kısaca bunları açıklayalım:
Koltuk altından ateş ölçümü

En sık kullanılan ölçüm yöntemidir. 37,6 derecenin üzerinde ise vücut ısısı ateşli kabul edilir.
Kulaktan ve dil altından ateş ölçümü
Basit ve hızlı olmasından dolayı sık tercih edilen ateş ölçümlerindendir. 37,9 derecenin üzerindeki ısı ateşli kabul edilir.

Makattan ateş ölçümü

Vücut ısısının iç sıcaklığına daha yakın ve güvenilir olanıdır.Fakat rahatsızlık verebileceği ve bebeklerde rektum hasarına sebep olabileceği için sık kullanılmaz. Bu ölçümde de 38,1 derece üzeri ateşli kabul edilir.

Bebekler ateşlenince ne yapılmalı?

Küçük bebeklerdeki vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olması durumunda önemlidir.Bu ateş inatçı bir ateş ise havale tehlikesi de vardır.Eğerki bebeğinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle ateşini ölçün,30 dakika bekledikten sonra ateşin düşüp düşmediğini kontrol edin.Bebeğinizin giysilerini çıkarın ve serin tutun.Üzerinde ince bir çamaşır bırakın,bebeğiniz 7 ayın üzerinde ise ateş düşürücü ilaç vererek ateşini ev ortamında takip edin.Bebeğinizi ılık su ile yıkayın ya da bir bez yardımı ile silin.Bunların hepsini yaptıktan sonra hala devam eden bir ateş var ise bir doktora başvurulması gerekir.Eğerki bebeğiniz 3 aylıktan düşük ise mutlaka hastahaneye gidin.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz