Böbrekler ve Böbrek Ağrısı

Böbreklerimiz belimizin iki yanında, kaburgalarımızın hemen alt tarafında bulunan yapı olarak ise fasulye şeklini andıran oldukça önemli organlarımızdır. Böbreklerimizin görevi ise kanımızda bulunan zehirli maddeleri temizleyerek, temiz kanın vücutta dolaşmasını sağlamaktadır. Böbrek rahatsızlıkları oldukça ciddi rahatsızlıklardır. Sebebinin bir an önce bulunarak tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır.

Böbrek ağrıları: Böbreklerinizde ansızın bir ağrı hissettiyseniz bunun birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle su tüketimini artırmanız gerekebilir. Çünkü yaz mevsiminin de gelmesiyle beraber vücuttaki su tüketimi yükselmektedir. Bu suya vücudumuzun diğer organlarından daha fazla böbreklerimizin ihtiyacı vardır. Bu sebepten dolayı su tüketimini artırmak önemli bir etken olabilir.

Böbrekte meydana gelen ağrılar genellikle böbreklerde oluşan kum miktarından kaynaklanmaktadır. Böbrek de başlayan ağrıların büyük bir çoğunluğu ise taş oluşumundan kaynaklanabilir. Bu durumlarında ötesinde böbrek iltihaplanmaları da böbrek ağrılarının temel etkeni olabilir. Böbrek dışı organlarda oluşacak sorunlarda böbreklere yansıyabilmektedir. Örnek vermek gerekirse idrar kaynakları iltihaplanması gibi rahatsızlıklarda da böbrekler rahatsız olmaktadır.

Böbrek ağrılarının tam olarak nerede başladığı da büyük bir önem arz etmektedir. Eğer nokta şeklinde bir ağrı oluşuyorsa bu ağrı daha çok böbrek taşlarında rastlanan bir ağrıdır. Eğer oluşan ağrı göbeğe doğru yada belin üst kısımlarına doğru yükseliyorsa daha farklı bir sorundan söz etmekte mümkün olacaktır.

Bazı zamanlarda gereksiz ilaç tüketimi (özellikle antibiyotik) de böbreklerde ağrı oluşmasını tetiklemektedir. Böbreklerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız kullandığınız ilaçlara dikkat etmeniz hayati bir önem taşımaktadır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz