Burçak

Burçak

BURÇAK – LATHYRUS SATİVUS

Diğer İsimleri : Müdürmük Tohumu, Külür

Kullanıldığı Yerler:

Dahilen Kullanılışı: İdrar söktürücü, idrar yolları iltihabını giderici, cinsi gücü artırıcı, sara’da yatıştırıcı, sarılıkta tedavi edici, kuvvet vericidir. Böbrek kum ve taşlarını düşürür, ciğer ve dalak tıkanıklıklarında faydalıdır, vücutta biriken suyu atar, süt yapıcıdır, bronşları açar, balgamı söktürür, vücutta biriken antijen toksinleri temizler, şehveti artırır, ciğeri besler, allerjik nefes darlığında, alerjik burun akıntısı ve hapşırmada faydalıdır, vücudun neresinde olursa olsun tümörleri eritir, mafsal rahatsızlıklarında dizlerdeki ağrı ve şişlikte, basurda, hazımsızlıkta, faydalıdır, vücuttaki pıhtılaşmış kanları eritir. Hamile kadın kullanırsa çocuğunu düşürür.

Kullanılışı: Burçak tohumlan toz haline getirilir, balla macun yapılır; günde 2 defa 1 ceviz büyüklüğünde yenilir. 1 bardak suya, 30 gr burçak konur, 20 dk kaynatılır, günde 3 bardak içilir.

Tümörleri eritmek ve böbrek taşlarını düşürmek için 1.5 kg suya, 1 bardak burçak konur, 20 dk kaynatılır, 1 günde tüketilir. Allerjik nefes darlığında, allerjik burun akıntısı ve hapşırmada, kaynatılan sudan günde 3 bardak içilir.

Hazımsızlıkta burçak unu kitre ile beraber 3 gr içilir Ülserde sabahları aç karna 1 çay kaşığı burçak unu içilir. 2 ay devam edilir, burçak unu sirke ile içilirse idrarı söktürür.

Basurda burçak kavrulur toz haline getirilip yenir. Zayıf bünyeli kimselere burçak unu balla karıştırılır, ceviz büyüklüğünde yedirilir.

Mafsal rahatsızlığında, dizdeki ağrı ve şişlikte 1 kilo burçak 300 gr nar kabuğu 5 kilo suda 2 kilo kalıncaya kadar kaynatılır, bir bezle sıkılarak süzülür, bir kaba doldurulur yemeklerden 10 dk evvel 1 çay bardağına 1 limon sıkılır, 1 tatlı kaşığı bal konur eritilir üzeri kaynatılan su ile tamamlanıp içilir.

Haricen Kullanılışı: Burçak unu lapa yapılır sert urların üzerine konulursa urları dağıtır, çatlak ve kırılmış kemiklerin üzerine bağlanırsa kırığı iyileştirir (kırık kemikleri kendi kendine toplar) lapası sırt ağrılarında sırta konulur, ezik ve çürüklerin üzerine konulduğunda tedavi eder, iyileştirir. Fıtıkta, burçak unu 128 gr, keten tohumu 32 gr, kimyon 32 gr, bakla unu 128 gr alınır. Ebegümeci, yapışkan otu, iklül elmelik, her birinden 1 tutam, pelin yarım tutam, beraberce kaynatılır, lapa haline getirilir, yukarıda yazılı maddeler içine katılır, kafi miktarda lahana suyu ve balla karıştırılıp fıtığın üzerine kapatılır.

Diş eti yaralarında kaynatılıp suyu ile gargara yapılır, kaynatılan suyu ile yıkandığında elbise üzerindeki kanı çıkarır. Vücutta beliren alaca lekeler üzerine lapa halinde konulursa faydalı olur. Omurilik ve bel felcinde olgunlaşmış taze burçak taneleri ezilerek elde elde edilen su ile hasta kısımlar ovulur. Sedefte toz haline getirilir, iç yağı ile merhem yapılıp sürülür, kızıl yelde unu lapa haline getirilip konulur, yüzü güzelleştirmek için unu yüze sürülürse yüzün rengini tazeler, isilik ve egzamada kaynatılan suyu ile masaj yapılır veya kaynatılmış burçak lapa haline getirilip üzerine konulur.

SARI BURÇAK -LATHYRUS APHALA

Kullanılan Kısımları: Daneleri Fıtığa, fil hastalığına, varise, mafsal ağrılarında ezilir, lapa haline getirilir, hastalıklı bölgeye sarılır.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Burçak"

 1. merhabalar burçağın beyintimörüne nekadar faydalı olduğunu tam olarak öğrenmek istiyorum

 2. 14yillik seker hastasiyim bir bardak
  suya bir corba kasigi burcak tohumu
  koyup 20d kaynatip bu kuru 15gun ictim seker 100 un altina dustugunde
  hipoklisemi olusur idi kan sekeri 81
  73 66 54 de hipoklisemi olusmadi taki45 de terleme elde titreme ve asiri aclik hissi olustu boyle bir
  deneyim yasadim saygilar

 3. Syn Mustafa bey acaba şekeriniz ne durumda,bende şeker hastasıyım,site yöneticisinden rica etsek mail adresini bize gönderebilirmi,veya Mustafa bey lütfen mail adresini ve telini yaz,bilgi alalım sizden,şekerim 200-300 ler de günde iki kezde insülin oluyorum,lütfen yardım,saygılar,geçmiş olsun Allah şifa versin.

 4. Bende 36 yaşındayım şeker hastasıyım banada yardımcı olurmusunuz.nasıl kullanacağız burçak tohumunu tşkrler

 5. Kırık kemik tedavisi için kullanıyorum, bşr hafta oldu,sanki iyi geldi gibi,bunu ne kadar süre kullanmalıyım.

 6. Sevgi hanım nasıl yaptınız lapayi
  anlatır mısınız malzemeler kolaylıkla bulunuyor mu sanırım 24saatte etkisini gösteriyormuş

 7. Şeker hastaları için sabah aç karnına 1 çorba kaşığı doğal böğürtlen sirkesi bir bardak suyla karıştırıp içilirse iyi geliyor.
  Ben tip 2 hastasıyım. 1 haftadır kullanıyorum. Sanki iyi gelecek gibi.

Yorum yaz