Çocuğunuz Sünnet Olmaktan Korkuyor mu?

Müslüman ülkelerde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan sünnet, erkek penisinde bulunan prepisyum adıyla da anılan deri parçasının kesilmesi işlemine verilen isimdir.

Sünnetin faydalarının tüm dünya tarafından bilinmesinden dolayı artık pek çok ülkede de en çok yapılan müdahaleler arasında yerini almaktadır. Sünnet genel olarak erkeklerde penis kanserine yakalanma riskini sıfıra indirmesi nedeniyle tavsiye edilen cerrahi bir operasyondur.  Hem de cinsel yollarla bulaşan hastalıklarla mücadele etmede etkin olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Sünnet olmak istemeyen çocuklara ne yapmak gerekmektedir? Sünnet olmaktan çekinen çocuğa öncelikle, eğer sözlerimi dinlemezsen seni sünnet ettiririm… gibi cümleler kurmak büyük bir yanlış olarak göze batmaktadır.
Ayrıca halk arasında en çok kullanılan şekliyle “ucundan accık” tarzı cümlelerde çocuğun sünnetten korkmasına büyük etkiler sağlamaktadır.

Sünnet olmak istemeyen çocuğu öncelikle telkin ederek, ameliyatsız ve acısız bir operasyon olacağı konusunda bilgilendirmek gerekmektedir. Çocuğun kendisinin bu konuyu kabul edilmesi ve zorlamaya gerek kalmadan sünnet olmayı istemesi büyük rahatlıklar sağlayacaktır.
Ayrıca rahat bir şekilde sünnet olan çocuğun, sünnet sonrası acıları da büyük ölçü de azalacaktır.

Bir diğer önemli husus ise, sünnetin yaptırıldığı yerdir. Artık bütün hastanelerde ve kliniklerde sünnet operasyonu yapılmaktadır. Kesinlikle ev gibi steril olmayan ortamlarda çocukları sünnet ettirmemeniz gerekmektedir. Sünnet konusunda tecrübesi olmayan sağlıkçılarla çalışmakta çocukların geleceği açısından oldukça yanlış bir tercih olacaktır.

 

Yazıyı paylaş

Yorum yaz