Çocuklarda Boğmaca Hastalığı

Çocuklarda Boğmaca Hastalığı

Boğmaca Hastalığı

Üç yaşından evvel yakalanan çocuklarda tehlikelidir. Damlacık yolu ile geçer, ömür boyunca bağışıklık bırakır. Kuluçka devri bir ile üç haftadır. Bazı vakalarda alelade soğuk algınlığı gibi belirtiler verirse de basit ilaçlarla geçmediği görülür. Bir iki hafta kadar şiddetli bir öksürük krizi halinde devam eder. Öksürüklerin arasında hasta soluk alırken adeta horoz gibi öter. Öksürük krizinden sonra hasta kusabilir. Arka arkaya gelen öksürüklerle hasta soluksuz kaldığı için rengi morarır. Hastalık aylarca sürer ve bu müddet içinde bulaşıcıdır.
Okul çağındaki çocuklarda görülür ise, hasta olan çocuğun okuldan alınması veya uzaklaştırılması gerekir. Doktor tedavisi şarttır. Aşısı oldukça değerli uzun süre korunma sağlar. Gerekli tedbirler alındıktan ve hastalık tamamen geçme eğilimi gösterdikten sonra çocuk tekrar okula dönebilir.
Çocuğun okula devam etmesinden sonra da rahatsızlık takip edilmelidir. Çocuğun ilk günler de yaşayacağı bazı sıkıntılar olabilir. Arkadaşları tarafından rahatsızlığı ile alay edilme ve “sen hastasın” gibi dışlanmasına sebep olabilecek tavırlarla karşılaşabilir. Yine aile olarak sizin çocuğunuza yardımcı olmanız gerekirse, öğretmeniyle görüşebilir ve çocuğunuzun rehberlik almasını sağlayabilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz