Çocuklarımıza dikkat edelim!

Çocuklarımıza dikkat edelim!

Çocuklarda ateşin birden yükselmesi

Üzeri çok örtülen çocuklarda görülen bir tür zehirlenme durumudur, bu çocuklar aynı zamanda çok susuz kalmış çocuklardır. Bu çocuklar bir kaç saat içinde kusma ve ishal yüzünden kilo kaybederler ve bu kilo kaybı vücut ağırlıklarının %15’ini bulur.
Çocuk hareketsizdir, çevresiyle ilgilenmez, hatta komaya girmiş durumdadır. Benzi solmuş grileşmiştir ama sararıp, kızarır, dudakları kupkurudur, çok susuz kalmıştır, güçlükle nefes alır, buna karşılık nabız atışları hızlanmıştır.
Bu çocuk için çok ağır ve çok tehlikeli bir durumdur. Bu durumdaki bir çocuğun hayatı ancak hastanede çok iyi bir bakımla kurtarılabilir, aksi halde sonuçlarının telafisi olmayacak rahatsızlıkları meydana getirebilir. Onun için bu durumda olan çocuk bir an bile beklemeden derhal hastaneye kaldırılmalıdır.

Yüksek ateş
Yüksek ateş

Çocuklarda güneş çarpması

Çocuklar güneşe yavaş yavaş alıştırılarak çıkartılmalıdır. Küçük çocuğunuzu ilk defa güneşe çıkarttığınızda, ilk gün ancak beş dakika güneş altında kalmalıdır. İkinci gün on dakika, üçüncü veya dördüncü gün yarım saat kalabilir. Çocuk güneş altında kıpırdamadan durmamalı hareket etmeli, eğer bebek arabasının içinde güneşleniyorsa güneş ışınlarına doğrudan maruz kalacak bir biçimde durmamalıdır.
Çocuğun vücudunu güneşe karşı nasıl korumalı? Çocuğun güneş gören yerlerine koruyucu çocuk kremlerinde sürmek gerekir.
Eğer güneş banyosundan sonra çocuğun ateşi çıkar, titremeye başlarsa veya bulantısı varsa hemen doktora götürün. Bazı çocukların bünyeleri doğuştan güneş ışınlarına karşı alerjik rahatsızlıkları bulunabilir. Bu da ne olacakmış birazdan geçer gibi basit cümleler olacak şey değildir, hiç vakit kaybetmeden tıbbi müdahaleye bakılmalıdır.

Çocuklarda yanıklar

Yanıkların ağır bir vaka olup olmaması yayıldığı alana ve derinliğine bağlıdır. Yanık alanı vücudun bütün yüzeyi göz önüne alınarak değerlendirilir. Mesela bir el büyüklüğünde bir yanık bir bebek için çok ağır bir yanık vakasıdır. Eğer çocuğunuz kötü bir biçimde yandıysa, yanık alanı oldukça yaygınsa hiç zaman kaybetmeden doktora veya hastaneye (çocuğunuzun yanığını iyi bir biçimde tedavi edebilecek bir sağlık merkezine) götürmelisiniz.
Yüzeysel yanıklar:
Yanığı su ve sabun ile yıkayın, üzerine Amerikan tentürdiyodu sürün (normal tentürdiyot alkollü olduğu için yanıklara sürülmez, merkürokromlu Amerikan tentürdiyodu sürülebilir) yanığın üzerine yağlı maddeler sürmeyin, doktor tavsiyesi olmadan konu komşunun tavsiye ettiği rastgele kocakarı ilaçlarını kullanmaya kalkışmayın, bilinen yanık merhemlerinden kullanabilirsiniz.
Ağır yanıklar:
Siz kendiliğinizden Hiçbir müdahalede bulunmayın. Çocuğunuzun üzerindeki elbiseleri çıkartamadan onu temiz bir çarşafa veya temiz bir örtüye sarıp hiç zaman kaybetmeden onu tedavi edebilecek en yakın sağlık kuruluşuna gidin. İşi olmayan, gereksiz herkesi yanınızdan uzaklaştırın, çocuğun mikrop kapması ihtimali çok yüksektir.
Eğer yakınınızda tam teşekküllü bir hastane yoksa ve siz çocuğunuza bakması için bir doktoru eve çağırdıysanız, sakın çocuğun üzerindeki elbiseleri çıkarmayın. Eğer çocuğunuz çok ızdırap çekiyorsa, onu üzerindekileri çıkarmadan için 37 derecelik sıcak su bulunan küvetin, banyonun, bir kabın içine sokup doktoru bekleyin. Çocuğunuzu bu bekleme süresinde psikolojik olarak rahatlatın, bir şey olmayacağını hepsinin geçeceği vs. sözler ile onu motife edin.

Çocukların boğulma sebepleri

Boğulmanın çok çeşitli sebepleri vardır. Suda boğulmak, havasız kalıp nefes almayıp boğulmak, etrafa yayılan gazla zehirlenip boğulmak, karbon oksidinden zehirlenerek boğulmak.
Üzerindeki giyecekler kan dolaşımını engelleyebilir, giyecekleri gevşetin, düğmelerin fermuarlarını vs. açın.
Çocuğu yüzü koyun, karnının üzerine yere veya bir masanın üzerine yatırın, karnının, midesinin altına bir yastık koyun.
Çocuk eğer nefes alıyorsa suni teneffüs yaptırmaya kalkışmayın. Nefes alıp almadığını dukalarının arasına veya burnuna bir ayna tutarak anlayabilirsiniz. Nefes alıyorsa ayna buğulanır. Eğer nefes alıyorsa o zaman çocuğunuzu kalın örtülere örtün.

Eğer nefes almıyorsa, ilk yardıma gelecek olanları beklerken çocuğunuza suni teneffüs yaptırın.
Çocuğunuzun ağzını açık tutun, hatta ağzının devamlı açık kalabilmesi için dişlerinin arasına bir şişe mantarı sıkıştırın.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz