Cushing Sendromu

Cushing Sendromu

Cushing sendromu, böbrek tarafından salgınan kortizol hormonun aşırı ve düzensiz üretilmesi sonucu görülen belirtiler toplamıdır. Eğer belirtiler hipofizer kaynaklı ise Cushing hastalığı, böbrek kaynaklı oluşanlara ve / veya ACTH veya kortizolun fazla ve uzun süre hastaya uygulanmış ise ortaya çıkan belirtiler toplamına Cushing sendromu denir. Hastalık sırasında kortizol çok fazla olması en önemli tanı belirtisidir, fakat nadir görülsede bazı diğer böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlardada anormal artış görülebilir.

Hastalık adını, tanımlayan kişi Harvey Crushing adlı bir bilim adamıdan alınmıştır. Hastalık sırasında ve öncesinde kanda hormon artışı vardır bu artışın sebepi kortizol fazlalığından yada ACTH fazlalığındadır ve nadir olarak sebep olsada bazen böbrekteki tümörlerde cushing sendromuna neden olabilir.

Cushing sendromlu hastalarda görülen, aydede yüzü.

Cushing sendromunun nedenleri:

Kanda kortizolun fazla olmasının sebepi çoğu zaman, dışardan kortizol ilacının kullanılması ile olur. Cushing sendromu her yaş arasında görülmekte birlikte 30’lu yaşlarda ve kadınlarda 3 – 4 kat fazla görülür. Ayrıca bazen tümörlerde cushing sendromuna neden olabilirler.

Cushing sendromunun belirti bulguları.

• Kemik erimesi:
• Şişmanlık: En sık görülen belirtidir. Ani kilo alma şeklindedir. Kilo artışı hiç durmaz sürekli devam eder. Durdurulmazsa ölüme neden olur. Yüzde ve ensede aşırı yağ artışı olur. Yüzde yağ artışına, ay dede , ensede artışına buffalo hörgücü adı verilir.
• Cinsel isteksizlik: Görülme oranı çok yüksektir. Hormon bozukluklarından dolayı görülür.
• Hipertansiyon: Buda çok görülen bir belirtidir. Kortizoldan dolayı oluşmaktadır.
• Hastadaki yaşam isteksizliği: Hastaların yaşam kalitesi düştüğü için neredeyse hepsinde depresyon ileri vakalarda halisünasyon gibi psikolojik bozukluklarla karşılır.
• Hormon bozuklukları: Cushing sendromu kadın hastalarının nerdeyse hepsinde adet görülmemeye başlanır. Vücut kılları nedensiz ve anormal bir şekilde dökülmeye başlar. Cinsel isteksizlik ve libido kaybı görülebilir. Eğer kortizol normal değerlere geri dönerse bu sorun ortadan kalkar. Cushing sendromuna yakalanan çocuklardada, çok erken ergenliğe girme ya da çok geç girme sorunları görülür.
• Gözde basınç bozukluğu: Gözün etrafında yağ arttığı için, gözler öne kayarlar.
• Hepatomegali ( Karaçiğer Büyümesi ): Hormon bozuklukları sonucunda karaçiğer çok fazla çalışır ve bu yüzden çok fazla büyür.
• Karında sürekli ağrı vardır: Kortizolun etkisinden dolayı ortaya çıkar.
• Tekrarlayan enfeksiyonlar: Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi sonucu ortaya çıkarlar.

Cushing sendromunun tanısı.

İlk olarak fizik muayenede hastadan, hastalığın hikayesi alınır. Kesin tanı koymak için kortizol değerlerini bakılır.

Kortizolü belirleyici özellik şudur;

Kortizol hasta olmayan insanlarda, düzenli olarak 10 – 15 in altına iner. Cushing sendromyu hastalarında ise sabah bile kortizol değeri çok fazla yüksektir. Kortizol üretimide akşam artar.
Bunun yanında, hastalığın kaynağını bulmak için hipofiz testlerine bakılır. Bunun yanında MRI, tomografi gibi testler hastadan istenir.

Cushing sendromunun tedavisi.

Tedavide ilk olarak, hastalığın hipofiz bezi kaynaklımı yoksa böbrek üstü bezi kaynaklımı olduğuna karar verilir. Ondan sonra bu bezlerin yüksek şekilde hormon salgılamasını durdurmak için, tedaviye başlanır. Erken evrelerde ilk olarak ilaç tedavisine başlanır. İleri vakalarda cerrahi tedavi ve kemoterapi denenebilir. Ayrıca hastanın daha fazla kilo almasını engellemek için, hastaya diyet hazırlanmalıdır.

Cushing sendromunun komplikasyonları.

• Addison hastalığı: Böbrek üstü bezleri kortizolu fazla üretilmesine sonunda dayanamaz ve hastalık durumu ortaya çıkar. Addisonda böbrekler körelir ve görevlerini yapamazlar.
• Feokromositoma: Fazla kortizol salgılanması sonucunda böbrek bezleri artık kendilerini koruyamacak kadar yıpranırlar ve çok sık enfeksiyon geçirmeye başlarlar.
• Şeker hastalığı.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz