Depresyona Girmemek İçin Dans !

Dans etmek günümüzde oldukça revaçta olan bir hobi haline gelmiştir. Bunun temel nedeni ise bir takım televizyon yarışmaları ve toplumun kendisine örnek aldığı insanların oynadığı filmlerdir. Ama dans etmenin henüz haberimiz olmayan bazı artıları da bulunmaktadır.

Öncelikle dans ederken vücudumuzun salgıladığı bazı hormonlar sayesinde daha mutlu olduğumuz bilinen bir gerçektir. Bu gerçeğinde ötesinde bir ritme ayak uydurmaya çalışmak ve hızlı hareket etmekte insanların mutlu olmasını tetikleyen önemli bir etken olarak göze çarpmaktadır.

Tüm bu durumlarında ötesinde dans etmenin günümüzde bir terapi haline getirildiği bilinmekte, depresyona giren, aldatılmış ve mutsuz insanların dans ederek kendilerini daha iyi hissetmeleri sağlanmakta…
Bu sebepten ötürü dans etmenin yeni bir olumlu özelliğinin daha gündeme getirilmesi ile artık çok farklı yönlerde araştırmalar yapılmaktadır. Örneğin çift halinde yapılan ve yüksek tempo ile beceri gerektiren, salsa benzeri dansları yapan insanların hayatlarında kaybetmeye tahammülü olmayan her zaman başarma parolasıyla hareket eden insanlar olduğunun tespit edildiğinin konu edildiği haberler üzerine, salsa kurslarına olan ilginin oldukça yüksek seviyelere ulaştığı belirtilmiştir. Genel anlamıyla insanlar ne kadar çok dans ederlerse ve kendilerini ne kadar çok başarılı hissederlerse bir şeylerden o derece memnun oldukları sonucuna ulaşmak mümkün, ayrıca dans etmek etkili bir stresle mücadele yöntemi olarak da göze çarpmaktadır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz