Diyabet İle Dost Yaşamak

Dünya üzerinde yaklaşık olarak iki yüz elli milyon diyabet hastası bulunmaktadır. Bu rakamın ise 2023 yılı sonlarına doğru yüzde otuz beş oranında bir artış göstereceği düşünülmektedir. Peki artan bu diyabet hastaları bu yeni yaşantılarında ne gibi önlemler almalılar. Diyabet ile birlikte yaşam kalitesini de yükseltmek mümkün müdür.

Öncelikle diyabet vücutta üretilmeyen bazı hormonlardan kaynaklanan tedavisi ömür boyunca devam eden bir hastalıktır. Bazı hastalarda bu hormon üretimi kısmi olarak sağlansa bile çoğu hastalarda bu hormonların üretimi hiç yapılmamaktadır.

Kısmi üretim sağlanan hastalarda ilaç ile uyarı yapılarak bu hormonların üretimi desteklenmektedir. Vücutlarında hiç üretim yapılmayan hastalara ise bu hormonlar dışarıdan sentetik olarak iğneler yardımıyla verilmektedir. Bu olay günde 2 ile 6 sefer olabilir.

Öncelikli olarak diyabet ile dost yaşamak çok büyük bir önem taşımaktadır. Her ne kadar her geçen gün yeni tedavi olanakları sağlanmış bile olsa daha uzun bir süre boyunca kesin olarak bir tedavi bulunamayacağı bilinmektedir. Yani vücudun kendiliğinden bu hormonları salgılamasını sağlamak için henüz bazı yeni keşiflere daha ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu hastalık ile dost yaşamak insanın kendisine yapabileceği en büyük mutluluktur. Çünkü bazı besinleri tüketmemeleri gerekmektedir. Bu besinler genellikle yüksek şeker ve karbonhidrat içeren besinlerdir. Bu sebepten dolayı da insanlarda bazen psikolojik olarak rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. Bu ve bu gibi durumlarda ise yapılması gereken en önemli şey bir uzmandan destek almak olmalıdır.

Unutulmaması gereken en önemli şey ise şeker hatalığının ayak, göz, kalp ve damar gibi organlar başta olmak üzere pek çok organı doğrudan etkilediğidir. Bu sebepten dolayı da sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam etme şeker hastaları açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Yoğun stresten uzaklaşmakta büyük artıları barındırmaktadır.

 

Yazıyı paylaş

Yorum yaz