Dukan diyeti nedir, Dukan diyeti ile zayıflama

Dukan diyeti nedir, Dukan diyeti ile zayıflama

İnsanların fazla kilolarından kurtulmak için son yıllarda tercih etmeye başladığı yöntemlerin başında Dukan diyeti geliyor. Kilo vermeye olan ihtiyaç, her gün yeni bir zayıflama yönteminin doğmasına sebep oladursun, insanların bilinçsiz bir şekilde zayıflama yöntemlerine olan hızlı bir şekilde artan talepleri, ortaya çıkan diyet şekillerinin ne kadar sağlıklı olduğu hususu üzerinde yeteri kadar durulmasını da engeller nitelikte.

Şimdilerde ise Dukan diyeti, gündemin büyük bir bölümünü meşgul etmekte… Özellikle hamilelikte alınan kiloları vermek isteyen bayanların ve et ürünleri ile araları iyi olan kişilerin son derece büyük rağbet gösterdiği Dukan diyeti, Fransa’dan başlayan bir akım sonrasında 18’den fazla ülkede farklı dillere çevrilerek piyasaya sürülen Dukan Diyeti Kitabı sayesinde iyiden iyiye popüler bir hal aldı. Dukan Diyeti’nin kazanmış olduğu bu popülarite sonrasında sağlık dünyası da ikiye bölündü; “Dukan diyetinin zararları vardır” diyenler ve “Dukan diyetinin zararları yoktur” diyenler şeklinde.

Peki zararları tartışılan, sağlıklı kilo vermeyi sağlamıyor iddialarına muhatap olan, ilerleyen dönemlerde başta pek çok cilt problemi olmak üzere kalp krizi, böbrek rahatsızlıkları ve daha pek çok hastalığa sebep olduğu iddiaları konuşulan Dukan diyeti nedir?

Hazırlık, kilo verme, verilen kiloları koruma ve sürdürme şeklinde ifade edilebilecek 4 farklı aşamadan oluşa bu diyet aslında protein sevenler için aslında son derece cazip görünüyor. Yıllardır etlerden uzak durulması gereken diyetlerle içli dışlı olmuş bir toplum olarak insanımızın ete duyduğu hasret yadsınamaz. Hal böyle olunca Dukan diyeti de Türk insanı için son derece cazip gelmektedir. “Hem etimi yerim, hem kilomu veririm” düşüncesiyle diyete başlayan binlerce insan var.

Diyetin 1. aşaması 1 ile 10 arasında sürerken yaklaşık olarak 10 – 12 kilo vermek isteyen bir kişinin, bu periyodu 7 günde tutması yeterli olmaktadır. Kalori sınırlamasının olmadığı bu evrede, yalnızca yağsız protein kaynaklı besin tüketimine izin var ve karbonhidrat ise alınabilecek besinlerin içinde neredeyse hiç bulunmuyor. Listede ayrıca yağsız süt ürünleri ve yulaf kepeği de yer almakta. Dukan diyetinin zararları yoktur diyen kişiler ise her gün 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeğinin lif sistemini temizleyip tokluk hissi sağladığını ortak görüş olarak beyan ediyor.

Dukan Diyeti’nin ikinci aşamasında listeye nişastasız sebzeler ekleniyor ve 3. aşamada da karbonhidratlı besinler listeye giriyor. Son aşama ise ilk üç aşamanın alışkanlık haline getirilmesi üzerine tesis edilmiş.

Şimdi gelelim Dukan diyetinin zararları konusundaki fikirlere… “Yüksek proteinli beslenme ile Fransız kadınları gibi formda kalmak mümkün” diyen Dr. Pierre Dukan’ı bu konuda insanları yanlış bilgilendirmekle suçlayanlar aşağıdaki nedenleri ileri sürüyor:

• Dukan diyeti, Fransız kadınlarının beslenme şekillerini yansıtmıyor. “Fransızların beslenme şekli olan kruvasan, şarap ve meyveleri içermeyen bir diyet olan Dukan, insanları yanlış bilgilendiriyor” diyen otoriteler, bu diyetin böbrekleri zayıflattığını ifade ederek, Dukan diyetinin zararlarını sıralamaya devam ediyor.

• Sağlıklı kilo vermek için tüm besin kaynaklarından minimal oranda dahi olsa yararlanılması kanısının diyet dünyasında kendine sağlam bir yer edinmiş olmasını da gerekçe gösteren “Dukan diyetinin zararları vardır” düşüncesinin savunucuları, diyette yüksek protein alımının teşvik edildiğini ve neredeyse hiç karbonhidrat alınmadığını da belirterek, bu diyetin ilerleyen dönemlerde sağlık problemlerine yol açacağını ifade ediyor.

• “Dukan diyeti, yağ içermediği için kilo vermeyi sağlıyor. Yani yağsız uygulanan tüm diyetlerde olduğu gibi Dukan diyeti ile de kilo vermek sıra dışı bir olay değil” diyen ve Dukan diyetinin zararları olduğunu savunan otoriteler, ileride ortaya çıkması muhtemel pek çok sağlık problemini ise; Dukan diyeti ile kilo veren kadınlarda sıkça görülen cilt hastalıkları ve kalp krizi gibi sorunları örnek göstererek açıklıyor.

Dukan diyeti ile zayıflama

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Dukan diyeti nedir, Dukan diyeti ile zayıflama"

 1. Dukan diyetinde beslenme şekli ve beslenme miktarı çok önemlidir. Kafanıza göre gıdalar tüketemezsiniz. Özellikle ekmeğinizi kendiniz yapmalı beyaz un yerine yulaf unu be mayasız ekmek tüketilmelidir.
  Dukan diyetinde şeker kullanımı yok bunun yerine bitkisel tatlandırıcılar tercih edilmelidir.

  Dukan diyeti protein ağırklı diyet programı olduğu için muhakkak vitaminlerle destek verilmelidir.

  Dukan diyetinde meyve ve sebze tüketimi var fakat sınırlı miktarda. Meyve sebze tüketimini sınırlı tutmanı lazım.

  Dukan diyeti ara öğüne de izin veriyor ama yine sınırlı miktarda. Dukan diyetinde beslenme programının dışına çıkarsanız diyet bozulabilir.

  Farklı aşamalardan oluşan dukan diyetinin koruma evresi diyet evresi kadar önemlidir.

  Çok farklı bir diyet programı olduğu için uzman kontrolünde uygulamanızda fayda var.

 2. Dukan diyeti dört aşamadan oluşuyor ama ömür boyu devam ediyor. Diyet tamamlandıktan sonra haftada bir kez diyet programına uymak lazım.
  Kolay bir diyet değil yani. Zayıflamak için en iyi diyet fakat doktora danışmakta fayda var.

 3. Dukan diyeti kısa sürede zayıflamayı sağlıyor ama ne kadar sağlıklı acaba?
  Ben dukan diyetini uygulamaya başladıktan kısa süre sonra 4-5 kilo verdim. Kilo vermek için en iyi diyet programı diyebilirim. Ama belli bir süre sonra diyeti bozdum. Benim tavsiyem Doktora danışmadan diyet programı uygulamayın. İlerde sorun olabilir. Muhakkak Doktorunuzun tavsiye ettigi diyeti yapın.

 4. Dukan diyetine başladığımda 90 kilo civarındaydım. Yaklaşık bir ay oldu ve 3 kilo verdim. Yemek yemeyi çok seviyorum ama diyetler arasında beni zorlamayan en iyi diyet Dukan diyeti diyebilirim.
  Dukan diyetinin atak evresi çok önemli. Her aşamayı dikkatlice uygulayacağım.

 5. dukan diyetine 45 gün önce başladım şuan 11 kilo verdim ..oldukça memnunum çok rahat ve kolay bir şekilde yapıyorum bu.. diyeti allah sizlerden razı olsun.. dukandiyeti.co k faydalı oldu bana.

  cok teşekkrler :))

 6. Dukan diyeti aşamaları

  Dukan diyeti, aşamalardan oluşuyor. Bu aşamalardan ilki ön hazırlık aşamasıdır. Hazırlık aşamasında diyetin ana prensibi olan protein tüketimi yapılması gerekiyor. Karbonhidrat tüketimi ise yok. Özellikle ekmeklerde yulaf kullanmanız gerekir. Normal ekmek yerine yulaf tüketilmeli.
  Diğer aşamalarda istediğiniz kiloya düştükten sonra haftada 2 gün yüksek protein tüketilmeli, sonraki evlerde ise haftada 1 güne iniyor. Diyet programı tamamlandıktan sonra hafta bir gün ömür boyu program devam ettirilmelidir. Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran özellik bu….

 7. Dukan diyetinin etkileri ileride gorulecek.su anda fit gorunmek için yapılan diyetin bedeli, karaciğer ve böbrek hastalıkları olarak size geri dönecek… Bir diyetisyen kontrolünde,sağlıklı bir şekilde de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 8. Dukan diyeti ile 3-5 verdim ama sağlıklı olup olmadığından emin değilim. Bu nedenle dukan diyetine son verdim.

 9. Dukan diyeti ile zayıflayan çok insan var ama diyet programı nasıl yapılıyor pek anlamadım. Dukan diyeti kitabınımı almak lazım?

 10. Ben Amerikada yasiyorum. Dukan diyeti burada da cok populer bir diyet. Arkadaslarimdan uygulayip kisa surede 5-10 kilo veren oldu ama dukan diyetinin zarari sonra cikabilir.
  Diyete baslamadan uzmanlardan gorus almakta fayda var. Biliyorsunuz dukan diyetini piyasaya suren Doktor Dukanin Doktorlugu tehlikede. Fransada dukan diyetini milyonlar uyguladi diyorlar ama ne derece dogru bilmiyoruz…

 11. dukan diyeti ile 3 ayda 15 kilo verdim. Daha sonra diyeti bıraktım ve 10 kilo aldım. Çok sayıda diyet programları uyguladım ama dukan diyeti biraz daha farklı diyebilirim. Dukan diyetine başlamadan önce kitabını edinmekte fayda var. Kitabı okuduktan sonra bir diyetisyen yönlendirmesi ile diyet yapmak lazım. Aksi takdirde degil dukan hangi diyet programı olursa olsun bıraktıktan sonra kilo alırsınız. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam şekli olarak benimsemek gerekiyor. Dukan’ın doktorluğu elinden alınmış diye biliyorum. Ayrıca dukan diyetinin aşamalardan oluşması yani evrelerinin olması ve 4.aşaması bi yazdıklarımı anlatıyor. Diyetin sürekli olması gibi. Herkese benden tavsiye dukan diyetini iyice araştırmadan kafanıza göre diyete başlamayın.

 12. Dukan diyeti, Fransa’da Doktor Dukan tarafından uygulanan, birçok Fransız kadının zayıflamasını sağlayan bir diyettir.

  Dukan diyetini daha detaylı anlatayım ;

  Diyet dört farklı aşamadan oluşuyor.

  İlk aşama atak aşamasıdır. Hazırlık ve diyete başlama aşaması olarak da bilinir. Protein ağırlıklı besinler tüketilir. Yumurta, tavuk, peynir, balık, biftek vb. gıdaları tüketebilirsiniz. Bu ürünleri tüketirken ve diyete devam ederken günde iki kaşık yulaf takviyesi gerekiyor. Bu arada şekersiz olarak bitki çayları için ve bol bol su tüketin. Atak aşaması diyet yapanlar için 1 ila 5 gün sürer.

  İkinci aşama ise seyir aşaması da denilmektedir. Bu aşamada yine bol bol protein ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Dukan diyetinde kilo vermeye bu aşamada başlanır. Haftanın belli günlerinde sadece bol sebze, belli günlerinde ise sadece protein tüketilir. Diyet programında çok sayıda farklı sebze çeşidi bulunuyor.

  Üçüncü aşamada protein ve sebzeyi aynı gün tüketebilirsiniz. Ayrıca sebze ve protein ile birlikte meyve ve ekmek ( beyaz ekmek olmamalı ) tüketilir. Dukan diyeti yaptınız ve bu aşamaya kadar geldiniz. İşte size mükafat; bu aşamada haftada bir ya da iki gün karbonhidrat ağırlıklı beslenebilirsiniz yani serbestsiniz. Bence yine de sınırı aşmayın J

  Dukan diyetinin dördüncü ve son aşaması ise programı devam ettirmek ve kiloları korumak üzerinedir. Yedikleriniz ve içtiklerinizde serbestsiniz ama unutmayın haftada bir gün protein ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Siz siz olun bu aşamaya kadar geldiyseniz aşırı kilo aldıracak gıdalardan kaçının. Kilo almanın çok kolay, kilo vermenin çok daha zor olduğunu unutmayın…

  Herkese kolay gelsin..

 13. Ikı gun once basladım dıyete bıraz tereddutlerım vardı baslamadan kı hala var ınsan okuduklarından ısterıstemez etkılenıyo 1 asama 5 gun dıger 3 asamada 5 er gunmu daha sonrakı korumadıyetı sureklı.

 14. DUKAN DİYETİNE 4 GÜNDÜR DEVAM EDİYORUM 2KİLO VERDİM AMA SAĞLIKÇI OLDUĞUM HALDE SONRASI DÜŞÜNDÜRÜYOR ZARARLARI ÇIKACAKMI DİYE

 15. bu diyeti kesinlikle doktor kontrolü olmadan yapmayın eger ağır güç gerektiren biryapıyorsanız çok tehlikeli diyebilirim ben bu yüzden işimi kaybettim verilen kilolar kaslarıda eritiyor kasık fıtığı olup işimden oldum ve diyeti çok az gevşettiğinizde bile sünger gibi hemen kilo alıyorsunoz

 16. Arkadaşlar dukan diyeti yüzünden karaciğerimde demir birikmesi oldu. Buda siröze çevirme rizki olan bi rahatsızlık. Kesinlikle önermiyorum.

 17. SLM ARKADAŞLAR BEN TAM 19 GÜN OLDU DUKAN DİYETİNE BAŞLAYALI HERFİYEN UYUYORUM İLK ONGÜN SADECE PORTEİNLE BESLENDİM ABARMADAN YEDİM ONGÜNSONRA İKİ GÜNDE BİR SEBZE YİYORUM VE 19 GÜNDE 9 KİLO VERDİM 86 İLE BAŞLADIM ŞİMDİ 77 KG OLDUM ÇOK MEMNUNUN TŞKLER

 18. siz hiç diyetisyenle zayıflayan gördünüzmü ..ben tam 10 diyetisyene gittim hiç bir faydası olmadı ancak her hafta para alıyorlar .ayrıca hepsine fakultede bir liste ezberletmişler onu uyguluyorlar ben dukanla 20 kilo verdim ve almadım sadece haftada 1 gün dikkat ediyorum artık mutlaka kitabı alın

 19. Dukanın 12. Günündeyim. Çok heveslenerek, yüzde yüz motivasyonla başladım. 3 gün atak yaptım. Seyirdeyim şu anda, yalnız 12 gün içinde 3 kez kalbime ağrı girdi. İlkinde pek umursamadım. İkinci ağrı 30 dk falan sürdü. Bugün az önce 3. Ağrıyıda hissedince bırakmaya karar verdim. Çok ama çok üzgünüm.

Yorum yaz