Düz Taban

Düz Taban

Düztabanlık, Düz Taban Ayak Hastalığı Nedir

Aslında biz başlığa düztabanlık değil de düz taban hastalığı belirtileri neden olduğu diye de değiştirebiliriz.
Genellikle çocukluk döneminde çok sık rast­lanan ve ayakta görülen bir şekil bozukluğudur. Hiç ayakka­bı giymemiş kişilerde, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda, aşırı şişmanlarda ya da zayıflarda, ayak kemerlerini destekleyen’ kaslarda oluşabilecek zayıflamada ve topuk kemiğinin kırılması sonucunda düztabanlık oluşabilir. Ayakta görülebilecek bozuklukları dörde ayırmak mümkün­dür:

1. Düztabanlık: Ayak parmaklarının köküyle topuk arasın­da bulunan iç boşluğun olmamasıdır.
2. Ayak büyüklüğü: Ayaklarda anormal bir irilik vardır.
3. Büyük ve taraklı ayak: Ayaklar hem çok büyük hem de enine ayak tarağı normalden geniştir.
4. Taraklı ayak: Ayaklardaki enine tarak kemiğinin anor­mal büyümesinden oluşur.
Belirtileri: Tabandaki boşluğun bulunmaması ve ayakta kısa ya da uzun ağrılar.

Düz Tabanlık Süreci: Birçok insanda hiçbir belirti olmadığı halde, düz­tabanlık bulunabileceği için, düztaban ayaklı kişi yürümede güçlük çeker. Düztaban kişiler uzun süre ayakta durdukları za­man ayaklarında çok şiddetli ağrılar olur.

Düz Taban Tedavisi: Ayak parmakları üzerinde yürümek, durmak, yük­selip alçalmak ve ayağın dış kenarı üzerinde bir süre durmak gibi çalışmalar düztabanlığı tedavi yönünden olumlu sonuç­lar verir. Ayakları alçıya almak, destek kullanmak da yararlı olabilir. Bu yöntemlerle düzeltilemeyen düztabanlıkların ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir.

Düz taban olan kişilerde eğer 24 yaşını geçmemiş ise bir çözüm olabilir.ORTOPEDİ doktoru sizlere çelik taban tavsiye edecektir.Çelik tabanlar ayağınızın düz olan yerini normal girintili olarak yapacaktır.Fiyatı ise 30 tl ile 90 tl arasında değişmektedir.Eğer sağlık raporu alırsanız, verdiğiniz parayı bile geri alabilirsiniz.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Düz Taban"

  1. askere gidebilirmiyim · Edit

    merhabalar.öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.Bir sorun olacak.

    bende düz taban lık var acaba askere gidebilirmiyim bende

Yorum yaz