Gıda Zehirlenmeleri

Gıda zehirlenmeleri hakkında ki inanışlarımız millet olarak çok farklıdır. Bunun nedeni ise değişik kültürlerin değişik inanışa sahip olmasından geçiyor. Bildiğiniz üzere anadolu çok değişik kültürleri bünyesinde barındıran bir coğrafya. Anadolunun kimi orta asyadan kimi ortadoğudan kimi batıdan kısacası dört bir yandan göçerek iskan edilmiş ve değişik kültürlerin dolayısıyla bir arada yaşadığı çok zengin bir coğrafyadır. Çok değişik yerlerden göçmüş bu kültürler dolasıyla kendi kültürlerinide bu bölgelere taşımışlardır.

Bu taşınan kültürlerden biride yeme içme kültürüdür. Teknolojinin daha buzdolabını icat etmediği dönemlerde bu insanlarımız bu bölgelerde yaşamaktaydı. Konumuz o dönemdeki yiyeceklerin nasıl muhafaza edildiğidir.Soğutma sisteminin olmadığı dönemlerde yiyecekler nasıl bozulmadan muhafaza ediliyordu.yani oda dönemde gıda zehirlenmelerinin teknoloji olmamasına rağmen günümüzden daha az olması.< Yıllardır doğru zannettiğim ama sonradan yanlış olduğunu öğrendiğim balık zehirlenmesinden bahsedelim izninizle. Balıkla yenen yoğurt veya içilen ayranın gıda zehirlenmesine sebebiyet verdiğini zannederdik. Bunun böyle olmadığı bayat balığın bizi zehirleyebileceğini öğrendim. Tamam başlı başına bayat balık yemenin zehirlenme yapabileceğini küçük çocuklarımız bile bilir. Burada yoğurtun ne günahı var diye düşündüğümde bazı gıdaların bir araya geldiğinde protein zehirlenmesine sebebiyet verdiğini hayrele öğrenmiş oldum.yani protein zehirlenmesinin bir nevi gıda zehirlenmesini olduğunu öğrendim. Başka gıda zehirlenmelerinde panzehir olarak verilen sarmısaklı yoğurtun burada zehirleyici özelliği olduğunu öğrendim. Gıda zehirlenmelerine en önemli örneklerden biridie pişmemiş kırmızı ve beyaz ettir. Özellikle bayat veya içi iyice pişmemiş tavuktan zehirlenen kalabalık insan haberlerini çok duyarız. Bu tür gıda zehirlenmelerini yaşamak istemiyor isek aldığımız etin son kullanım tarihine dikkat edelim. Yine tavk etinin bilinen markalardan olması ve ambalajını çok sağlıklı olması önem arzetmektedir. Gribal enfeksiyon geçiren veya herhangi bir bulaşıcı hastalık geçiriyor olan kişlerin mutfağa girmesine izin vermeyin. Buda şaşıracaksınız ama gıda zehirlenmesinin önemli sebeblerinden biridir. Her türlü kırmızı et, her türlü beyaz et, balık, yumurta gibi dıdaların aynı kapta veya yanyana bulunmamasına dikkat edin. Yemek öncesi ve sonrası ellerinizi mutlaka sterilize edin Mümkünse yemekler yapılırken ve bulaşıkta steril eldivenler kullanın. Hiç bir sebebi yok iken kusma, ishal, mide bulantısı gibi durumlar yaşarsanız derhal en yakın hastahaneye giderek durumu doktorunuza anlatın.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Gıda Zehirlenmeleri"

  1. Serhat Değirmenci · Edit

    Gıda zehirlenmeleri insan bünyesini alt üst ediyor. Son kullanma tarihine bakarak ürünleri tüketmenizi tavsiye ederim yoksa soluğu hastanede alırsınız ve toparlanamazsınız kolay kolay

Yorum yaz