Göz yaralanmalarında tedavi

Göz yaralanmalarında tedavi

İnsanın en önemli duyularından biri görmedir. Bunu sağlayansa göz organıdır. Vücudun en korunaklı yerinde bulunan göz, en dikkat edilmesi gereken uzuvlardan biridir. Tabi ki bir takım kazalar da olmuyor değil.
Çevrenizde pek çok kez rastlamışsınızdır göz kazalarına. Bunlardan bazıları; göz yaralanmaları, göz yanması, göze kaçan yabancı cisimler olarak sıralanabilir. İş yerinde çalışırken herhangi bir zamanda kazalar meydana gelebiliyor. Ya da arabada cam açıkken gözünüze bir şey kaçabiliyor. İşte bu durumlar kesinlikle acil müdahalenin gerekli olduğu durumlardır.

Gözün en korunması gereken organlardan biri olduğunu söylemiştik. Peki gerçekten gerektiği derecede önem veriyor muyuz? Şu da bilinmelidir ki göz kazalarının % 90‘ı önlenebilir kazalardır.
Özellikle görme kaybına karşı önlem almak elzem bir durumdur. Diyelim ki bu kazalar meydana geldi. Peki, ne yapmalıyız? Bu saydığımız konuların hepsi tek bir çatıda toplanabilir: Göz yaralanmalarında tedavi. Genelde hastanelerde adı pekçe bilinen bu başlık insanlar tarafından biraz önemsenmiyor. Oysaki gayet önemlidir. Birkaç örnekle açıklamaya çalışalım.

Gözünüze yabancı bir cisim kaçtığında orayı yıkamanız gerekir. Eğer göz kapağının altındaysa cisim, göz kapağını ters çevirip pamukla cismi almanız en iyi yol olacaktır. Göz yanması tedavisine gelirsek, bu olayda eğer yüksek ısıya maruz kalındıysa göz kapakları yapışabilir.

Hemen müdahale etmeli, göze soğuk pansuman yapılmalı ve bir an önce hastaneye götürülmelidir. Aynı şekilde yüksek ve yakıcı ışığa maruz kalmak, ultraviyole ve kızıl ötesi ışınlar da göze kalıcı hasar verebilirler. Böyle tehlikeli ışınlardan mümkün oldukça uzak durmakta fayda var.

Yine kimyasal yanığa maruz kalan insanlara da acil müdahale yapılması şarttır. En önemli tedavi yolu suyla yıkamaktır. Suyu da gelişi güzel dökmemek gerekir. Gözün iç tarafında başlayarak dışa doğru akmasını sağlamak pek tabi önem arzediyor. Bu müdahaleden sonra en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Görüldüğü gibi gözde birçok kaza meydana gelebiliyor. Önceliğiniz her zaman kazalara engel olmak olmalı. Daha sonra ise kazalara tedavi yoluna gitmelisiniz. Işıksız bir dünya hiç de hoş değildir. Unutmayın, siz siz olun gözünüze gözünüz gibi bakın.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz