Güneş Kremi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır

Yaz ayları yaklaştıkça herkeste bir hareketlilik başlamaktadır. Yani tatil hazırlıkları başlar ve tatil denince de akla genellikle deniz, kum ve güneş gelmektedir. İşin içinde güneş varsa güneş kreminin de olması neredeyse mecburiyettir. Burada önemli olan şey doğru bir güneş kremi seçimi yapmaktır. Her güneş kremi aynı korumayı yapamaz. İşte bu yazımızda size doğru güneş kremi seçimini anlatacağım.

Yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından korunmak için yanınızdan ayırmamanız gereken en önemli şey güneş kremidir. Her güneş kremi cildinize aynı katkı sağlayamayabilir hatta cildinizde alerji oluşumuna neden olabilir ve erken yaşlanmaya sebebiyet verebilir. Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar şunlardır:

SPF 30 ve daha üzeri güneş koruma faktörü yani sun protection faktor kısaltmasıyla SPF’nin anlamı şudur; güneşlenen kişileri zararlı olan ultraviyole ışınlarına karşı koruduğu anlamına gelmektedir. Bu tarz ışınlar cilt yanıklarına neden olmaktadır.

SPF 15’lik bir güneş kremi ise zararlı güneş ışınları olan ultraviyole ışınlarına karşı yüzde 93 oranında bir koruma sağlamaktadır. SPF 30 ise zararlı olan ultraviyole ışınlarına karşı yüzde 97 oranında bir koruma sağlamaktadır.

Eğer beyaz bir tene sahipseniz mutlaka SPF 30 olan güneş kremlerini tercih ediniz. Çünkü beyaz tenliler diğer tenlere oranla güneşten daha fazla etkilenmektedir.

GENİŞ SPEKTRUMLU KORUYUCULAR

SPF yazan güneş kremleri sadece ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlamaktadır. Ama Amerika da yapılan bir araştırmaya göre güneşten korunmak için daha kapsamlı kremler kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çünkü başka bir zararlı ışın olan ultraviyole A ışınları bulunmaktadır. SPF ürünleri sadece ultraviyole ışınlarına karşı koruduğu için bu ışınlara karşıda koruma yapmamaktadır. Satın alacağınız güneş kreminin üzerinden mutlaka ultraviyole B “UVB” ve ultraviyole A “UVA” koruma  faktörlerinin ibareleri yazması gerekmektedir. Bu ibareler yazmıyorsa o güneş kremini tercih etmeyiniz.

SUYA DAYANIKLILIK

Piyasadaki tüm güneş kremleri yıkanma sonucu, terleme sonucu ve sürtünme sonucu özelliğini kaybedebilir. Yani su geçirmez bir güneş kremi piyasada mevcut değildir. Sadece suya dayanıklı ve geç dağılan güneş kremleri bulunmaktadır. Bu yüzden de 1-2 saatte bir güneş kreminizi yenileyiniz. Ve nemlenmesini bekleyiniz.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz