Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir ?

Güneş yanığı en fazla yaz aylarında meydana gelmektedir. Çünkü yaz aylarından güneş ışınları şiddetli ve dik bir şekilde gelmektedir. Güneş yanıkları genellikle zararlı güneş ışınlarına korumasız bir şekilde çok fazla maruz kaldığımızda meydana gelmektedir. Bu yüzde de güneş ışınlarından korunmak çok fazla önem yer tutmaktadır.

Güneş Yanığı Belirtileri;

Güneş yanığı genelde kendini 1-2 saat sonra belli etmektedir. Yani güneşin altında güneşlenirken cildinizde her hangi bir acı olmaz genellikle eve giderken yada evinizdeyken cildinizin acıdığını hissedersiniz. Eğer cildinizde kızarıklık, sıcaklık hissi, cildinize dokunulunca acı hissediyorsanız siz kesin güneş yanmasına maruz kalmışsınız demektir. Bazı durumlarda cildinizde yaralarda görülebilir. Bu tip durumlar daha riskli güneş yanıklarında meydana gelmektedir.

Güneş yanığı genelde 1 yada 2 günde acısını çok fazla hissettirmektedir daha sonra da kademeli olarak azalmaktadır. Güneş yanıkları ileri vadelerde cildinize zararı dokunmaktadır. Güneş yanığının farklı dereceleri vardır. Eğer cildinizde sadece kızarma varsa bu birinci derece güneş yanığıdır. Ama cildinizde kızarma ile beraber sus toplaması da varsa bu da ikinci derece güneş yanığı kategorisine girmektedir. Bu tip yanıklar çok fazla risk taşımaktadır. Hatta cilt kanserine bile yola açabilir. O yüzden bu tip vakalarda en yakın hastaneye başvurunuz.

Güneş yanığı oluşmazsa bile güneşe çok fazla maruz kalmak yani güneşlenmek erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Hatta cildinizde kırışıklığa, sarkmaya ve de kahverengi güneş lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır.

 

Güneş Yanığı Nasıl Oluşur?

 

●        Korumaz bir şekilde güneş altında uzun bir süre kaldığınızda.

●        Güneşlenmemek için uygun olmayan güneşin dik geldiği saatlerde güneşlendiğiniz zaman.

●        Güneş ışınlarını yansıtabilecek “kar veya su gibi” yerlerde bulunduğunuz zaman.

 

Güneş Yanığını Önlemenin Yollar

 

–          Çok fazla güneş altında kalmayınız. “Özellikle beyaz tene sahip olanlar.”

NOT: Hava bulutlu olsa bile güneş yanmasına maruz kalabilirsiniz.

–          Güneşin dik geldiği saatlerde güneşlenmeyiniz.

–          En az 15 koruma faktörü olan güneş kremlerinden kullanınız. Eğer beyaz bir tene sahipseniz güneş kremi 30 koruma faktörlü olarak kullanınız.

–          Ultraviyole A ve Ultraviyole B ışınlarına karşı koruyacak güneş kremlerini kullanınız.

NOT: Güneşe çıkmadan önce bu kremleri kullanınız. En az 30 hatta 60 dakika önce sürünüz. Eğer sürekli olarak denize veya havuza giriyorsanız her çıktığınızda tekrar güneş kremi sürünüz. Aşırı bir terlemeniz varsa 1-2 saatte bir güneş kreminizi tekrar sürünüz.

–          Güneşten korunmak için koruyucu giysiler giyinin. Şapka, gözlük, uzun paçalı şort ve yarım kollu giysiler gibi…

 

Güneş Yanığının Tedavisi

 

●        Güneşten dolayı yanan bölgeyi ılık bir suyla ıslatınız.

●        Eğer kullandığınız şampuanın içeriğinde yulaf unu içeriyorsa bu cildinizdeki yanma ve kaşınma hissini en aza indirecektir.

●        Acıyı hafifletmek için yanık olan yere gün içinde sürekli olarak soğuk ve hafif nemli bir bez koyunuz.

●        Gün içinde 3 defa ve 2 gün boyunca cildinizi aloe vera veya bir nemlendirici sürünüz.

 

Eğer cildinizde su toplaması ve kabarma varsa en yakın hastaneye başvurunuz.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz