Haşimato Tiroidi

Haşimato Tiroidi bağışıklık sistemindeki bozulmalar sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Aslında vücudun çok işine yarayan ve vücutta mikroplara karşı savaşan antikorlardan bazılarının yanlışlıkla veya şaşırarak üretilmesi sonucunda oluşmaktadır. Bu yanlışlıkla üretile antikorlara oto-antikor adını vermektedir. Bu oto-antikorlar vücuda bir zararı olmayan tiroid sistemini zararlı bir sistemmiş gibi görürler ve onunla savaşırlar.

Haşimato Tiroidi tiroid hücreleri içinde yer alan peroksidaz enzimi ile tiroglobulin molekülüne karşı savaş açılması sonucu oluşmaktadır.

Oto-antikorlar ailesel olarak yani genetik yoluyla aktarılmaktadır. Ancak bunları tetikleyen, yani oto-antikorların değerinin yükselmesine neden olan faktörler tam olarak bilinmemekle birlikte birkaç olasılık bulunmaktadır. Çok iyotlu tuz kullanımı, stres, üzüntü, üst solunum yolu enfeksiyonu bu oto-antikorların yükselmesine neden olan etkenler olarak gösterilmektedir.

Haşimato tiroidinin kesin bir çözümü yoktur ancak ilaçlarla tiroid bezi düzenli halde çalıştırılabilir. Bu ne yazık ki hastalığı tam olarak geçirmemektedir çünkü ilaç bırakıldığında oto-antikorlar savaşmaya devam edeceklerdir. Yani haşimato tiroidi teşhis edilip müdahale edildiği sürece pek zararı bulunmayan ancak kronik bir hastalıktır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz