Havucun Faydaları ve Kürü

Havuç tabiatın insanoğluna bahşettiği nimetlerin en büyüklerinden bir tanesidir. Havuç yetiştirilmesi maliyeti ucuz, çok sağlıklı bir sebzedir.Pazardan alacağımız sebzelerinde en ucuzudur. Allahın böylesine büyük bir mucizesinden faydalanamamak tek kelime ile günahtır. Havuçun kullanımı tüketilmeside çok rahat ve kolaydır. İsterseniz salata yer gibi yiyebilir, isterseniz ince doğranmış vaziyette kokteyl şeklinde tüketebiliriz. Yine tercih sizin, salatası rende şeklinde yapılıp yenilebilir. Sırf havuç yiyemeyenler değişik otlarla veye domates salata maydonoz gibi günlük hayatımızda sık tükettiğimiz yiyeceklerlede tüketebilirler.

Havucun faydalarını sıralamaya gelince, havuç özellikle enerji kaynağı bir sebzedir. Anında göstereceği etkisiyle afrodizyak etkisiyle enerji ve güç patlaması yaratır. Cinsel hastalıklarda kullanılması uzmanlar tarafından sıklıkça önerilir. Kanser hastalıklarına da iyi geldiği onkoloji tarafından doğrulanmıştır. Özellikle de kanser hücrelerinin yerleşmesinde mani olucu bir sebzedir. Kanserli hücrelerin vücudumuza hakim olup yerleşmesine karşı müthiş bir savaşçıdır.

Kalbimizin de çok iyi bir koruyucu kalkanıdır. Kardiyolojininde kalp sağlığımız açısından yaptığı öneriler havuçu favori yiyeceklerimiz arasına sokmuştur. Mide rahatsızlığı çekenlerinde en çok başvurduğu sebzelerin başında gelir. Mideyi rahatlatarak, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına imkan sağlar. Midemizin rahatlamasını sağlayarak reflü, ülser gibi hastalıklardan da uzak tutar.
Gözlerimize verdiği canlılık havucun bilinen en büyük özelliğidir. Göz hekimlerinin gözlerimizin daha sağlıklı daha işlevsel daha net çalışması ve göz hastalıklarından koruması için öncelikle havucu tavsiye ettiği bilinir. Tam bir vitamin deposudur. Karaciğerin korunması ve güçlenmesindede çok etkindir.İçindeki etkin maddelerin kan yapıcı özelliği ise başlı başına bir mucizedir.

HAVUÇ KÜRÜNÜN YAPILIŞI VE KULLANIMI

Katı meyva sıkacağı kullanılarak bir su bardağı havuç suyu sıkılır. Kana ulaşımının süratli bir şekilde ulaşması için ise bir çay kaşığı zeytinyağı ilave edilir. Bu elde edilmiş havuç suyunu sabahları aç karnına kahvaltıdan en az yarım saat önce içmeliyiz. Eğer arzu edenler akşamları yatmadan öncede aynı işlemi uygulayabilirler. Bu kürü 21 gün boyunca aralıksız uyguladıktan sonra 5 gün ara verip sonrasında yeniden 21 gün uygulamalıyız. 3.kür uygulamamızdan sonra ise vücudumuzdaki sağlıklı gelişmeleri hayretle gözlemleyeceksiniz.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Havucun Faydaları ve Kürü"

Yorum yaz