Hipospadias nedir, nasıl tedavi edilir ?

Hipospadias, halk arasında Peygamber sünneti olarak da bilinmektedir. Doğumla birlikte idrar deliğinin daha aşağıda bulunması durumudur. Hipospadiasın derecesi idrar deliğinin ne kadar aşağıda bulunduğuyla alakalıdır. İdrar deliği ne kadar aşağıdaysa hastalığın yaratabileceği problem ve tedavi güçlüğü de o oranda artar. Hipospadias hastalığının tedavisinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Tedavi edilmediği sürece büyük sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunların başında kısırlık gelir. Kısırlığın yanında cordi denilen eğirliğe sebep olabilir. Bu da cinsel ilişkide sorunlar yaratabilir. Bunların yanında çocuğun gelişim sürecinde diğer çocuklardan farklı olması onu ruhsal açıdan etkileyebilir, cinsellikten soğumasına, arkadaş çevresinden uzak kalmasına neden olabilir. Yani fiziksel bir sorun olan hipospadias sosyal gelişimi bile kötü yönde etkileyebilir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Hiposoadiasın tedavisi ameliyat ile gerçekleştirilmektedir. Ancak ameliyattan önce hipospadiası olan çocukların kesinlikle normal sünnet olmamaları gerekmektedir. Çünkü sünnet derisi ameliyatta kullanılmaktadır. Ameliyat edilecek çocuğun yaşı da tedavi için büyük önem taşımaktadır. Çok ince bir ameliyat olan hipospadias ameliyatı alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Hipospadias nedir, nasıl tedavi edilir ?"

  1. bulent bostancı · Edit

    oglum 10 yasında 2 gun once hasekıde hipospadias amelıyatı oldu 2 uzman dr nın amelıyatları yaptıgı soylendıama amelıyatı baska dr yapmıs ıdrarını tuttugu zaman sondanın yanından kacak oluyor bu durum normalmıdır sonrasında nelere dıkkat etmelıyız

  2. Selam kardes bende hipospadia yim peygamber sunneti yani.30 yil once amaliyat oldum yani ozamanin teknolojisile simdiyi kiyaslamak bile guc beni amaliyat yapan dr iseme deligini alttan penis basina yakin bir yerden birakmis ve ustteki sunnet derisini kullanmamis belki ozaman teknoleji okadardi ama eline saglik bir sorun yasamadim 2 cocugum var peniste normal calisiyor sikinti yok yani icini ferah tut idrar kaca bilir cocuk ne aci cekiyor o sondaya biliyon offf yangin gibi .rahat ol bol bol tofunlarin olur.

Yorum yaz