Kanseri Tetikleyen Yiyecekler

Katkı Maddeleri: Birçok katkı maddesi kansere yol açmaktadır.Bu sebeple güvenilmeyen gıdalar tüketilmemelidir, bunların yerine Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı gıda maddeleri tüketilmelidir.

Tatlandırıcılar: Tatlandırıcı maddelerin içerdiği sakkarin böbreklere ve boşaltım sistemine zarar verir, mesane kanserine de neden olmaktadır.Bu nedenle çikolata,şeker gibi gıdaları alırken tatlandırıcı içermemesine özen gösterin.

Küfler: Besin maddelerinin bozulması ile ortaya çıkan küfler aflatoksin adı verilen kanser yapıcı madde içermektedir.Bu sebeple son kullanma tarihi geçmiş olan gıdaları tüketmeyin.Gıda satın alırken ihtiyacınız kadar alın, fazla alıp uzun süre beklettikten sonra tüketmeyin.

Alkol: Larenks,özefagus ve karaciğer kanserine yakalananların büyük bir kısmı alkol kullananlardır.Alkolün kanser yapıcı özelliği kanıtlanmıştır.Alkol kullanmayın.

Sigara: Sigara akciğer,gırtlak,mide gibi kanser türlerine neden olmaktadır.Akciğer kanserine yakalananların %33’ünü sigara içerenler oluşturmaktadır.Sigara kullanmayın, sigara kullanılan ortamlarda bulunmayın.

Besinlerin Hazırlanış Şekli: Aşırı kırmızı et tüketen kişilerde kalınbağırsak kanseri sık görülür.Protein içeren besinler 100 derece üzerinde pişirildikleri taktirde kanser yapıcı maddeler oluşur.Bu nedenle yiyecekleri az ya da çok pişirmeyiniz, gerektiği düzeyde pişiriniz.Kızartmalarda kullandığınız yağları tekrar tekrar kullanmayın.

Hamburger: Sığır veya domuz eti kullanılarak üretilen hamburgerler et ürünlerini korumak için kullanılan katkı maddesi içerir.Fazla hamgurger tüketmeyin; hamburger aşırı tüketildiğinde kansere yol açmaktadır ve kalp krizi riskini artırmaktadır.

Cips ve Krakerler: Cips,kraker gibi yiyecekler hazırlanırken trans yağların kullanımı fazladır.Trans yağlar kanser yapıcı madde içerir.Bu nedenle mümkün oldukça cips ve krakerleri az tüketin.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz