Kategoriler

Popüler Yazılar

Sağlık Haberleri

 

Özellikle 50’li yaşlardan sonra sık görülen ve kalın bağırsak kanseri olarak bilinmekte olan kolon kanseri en çok görülen kanser türlerinden birisi haline geldi.

 

Düzenli sağlık taramaları ve erken teşhis ile koruna bilecek kolon kanseri, özellikle sağ kolon kanseri, gizli kanama ve demir eksikliğine bağlı olarak kansızlıklara sebep olabiliyor.

 

Kolon Kanseri Genetik Faktörler

 

Yapılmış olan araştırmalara göre kolon kanseri genetik faktörlere bağlı de bağlı oluşan bir hastalıktır. Ailede veya kendisinde daha önce meme, yumurtalık kanseri olan insanlar, kalın bağırsaklarında polip yer alanlar kolon kanseri risk grubuna giriyorlar.50 Ya şve üzeri erkek ve kadınlara daha fazla görülen kolon kanseri sık görülen bir kanser türü haline geldi. Tedavisinde erken teşhisin önemi çok büyüktür.

 

Kolon Kanseri Belirtileri

 

1- Kabızlık hali

2- İshal

3- Bağırsak alışkanlığında görülen değişmeler

4- Karın ağrısı

5- Ağrılı bir şekilde dışkılama

6- Dışkı yaparken kan gelmesi

7- İdrar yada dışkılamadan sonra yeteri kadar boşalamama hissi

8- Nedeni bilinmeyen ani kilo kayıpları

 

Kolon Kanserine Yol Açan Durumlar

 

Sigara, diğer kanser türlerinde olduğu gibi kolon kanserinde de kanser riskini yükselten sebeplerin başında yer alıyor. Günde yeteri kadar kalsiyum almak, rutin egzersizler, fazla yağlı beslenmeden uzak durmak ve ideal kiloda kalmak kolon kanseri riskini yarı yarıya indiriyor.

GD Star Rating
loading...
26 Mar 2011
(334) kez okundu
admin
Yorum Yaz
Ad Soyad:
Yorum:

Sitedeki gelişmelerden anında haberdar olmak istiyorsanız. E-posta adresinizi ekleyiniz.