Kulak enfeksiyonları

Kulak enfeksiyonları

Kulak, vücudumuzun en önemli organlarından biri durumundadır. Kulak işitme ve vücudumuzu dengede tutmak gibi birçok vazifeye sahiptir. Vücudumuzun dengeli bir biçimde hareket etmesi iç kulağımız sayesinde gerçekleşmektedir. Bu gibi ayrıntılara bakıldığı zaman kulağın ne denli çok önemli bir organımız olduğu anlaşılmaktadır.

Kulak enfeksiyonu her yaş kesiminde mutlaka meydana gelebilecek ciddi bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ve bundan dolayı da mücadele edemediği için bakteriler kulak enfeksiyonuna neden olmaktadır.

Kulak enfeksiyonu tedavi etmek için genel olarak antibiyotik türünde olan ilaçlar uygun görülmektedir. Zira kulak enfeksiyonuna sebep olan bazı bakteri çeşitleri antibiyotiklerden etkilenmeme durumuna sahiptirler. Başlatılan ilaç tedavisine yardımcı olmak için enfeksiyon oluşan kulağa sıcak kompres yapılması kulağımızda oluşan ağrıyı hafifletmektedir.

Orta Kulak Enfeksiyonu

Orta kulak enfeksiyonu, sık olarak karşımıza çıkan enfeksiyonların başında gelmektedir. Daha çok olarak çocuklarda görünse de her yaş grubunda da görülme olasılığı bulunmaktadır. Tedavisi vaktinde ve gerektiği gibi yapıldığı takdirde ise asla ciddi sağlık sıkıntılarına yol açmayan bir enfeksiyon türüdür. Bilhassa çocuklarda meydana gelen orta kulak enfeksiyonları uzman bir hekim tarafından titizlikle takip edilmesi gerekmektedir.

Kulak Yolu Enfeksiyonu

Kulak yolu enfeksiyonu tıp dünyasında ”eksternal otit” olarak isimlendirilmektedir. Bu türdeki bir enfeksiyonda dış kulak yolu enfeksiyon ile kaplanmaktadır. Deri ve kulak zarının dış kısımları enfeksiyona maruz kalmaktadır. Dış kulak yolu nemli, karanlık ve sıcak bir yapıya sahiptir.

Bundan dolayı bu gibi ortamlarda bateri ve mantar çok kolay oluşarak çoğalabilmektedir. Bu alanda oluşan bakteri sebebi ile bu bölge kısa zaman içinde enfeksiyon belirtileri verebilmektedir. Kulak yolu enfeksiyonlarında en sıkça karşılaşılan belirtiler kaşıntı ve akıntıların oluşmasıdır.

Bazı durumlarda ise zonklama türü ağrılar yaşanabilmektedir. Bu belirtilerden dolayı işitme kaybı durumu maalesef yaşanabilmektedir. Kulak yolu enfeksiyonları için en önemli tedavi alternatifi kulak damlasının kullanılmasıdır. Reçete ile verilen kulak damlası doktorun önermiş olduğu miktarda ve kesinlikle ihmal edilmeden kullanılmalıdır. Damla ile bir netice alınamaz ise krem kullanıla bilinmektedir. Her iki yöntemde de yetersiz kalınması durumunda antibiyotik tedavisine geçilmektedir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz