Meme Kanseri ve Tedavisi

Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseridir. Amerika Birleşik Devletlerinde her sene bir milyonun üzerinde kadına meme kanseri tanısı koyulmaktadır. Bu rakamın tüm dünya üzerinde yüz elli milyondan fazla olduğuna inanılmaktadır. Meme kanseri hormonlara bağlı bir kanser türüdür. Bu kanserin tedavi edilmesi için asıl önemli olan şey erken tanıdır. Bu sebepten dolayı her kadının senede bir sefer mamografi yaptırmaları hayati bir önem taşımaktadır.

Aynı zamanda kadınların belirli aralıklarla elle kontrol etmeleri de oldukça faydalı olacaktır. Eğer şüphe duyulacak bir kitle oluşmuşsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekmektedir. 40 yaşından sonra ise daha da riskli bir grup ortaya çıkmaktadır. Özellikle bu yaştan sonraki her altı ayda bir düzenli olarak kontrole girmenin hayat kurtarıcı etkileri olduğunu bilmekte büyük bir fayda bulunmaktadır.

Meme kanserinde tedavi:

Meme kanserinde bir bölge tedavi edilecekse öncelikle mevcut bulunan kistin büyüklüğü çok büyük bir önem taşımaktadır. Eğer bölgede oluşan kist erken teşhis edilmişse küçük bir operasyonla alınabilir. Daha büyük oranlı bir kist ortaya çıkmışsa da yapılması gereken işlem memenin alınmasına kadar uzanabilmektedir. Bu tabi ki en son başvurulması gereken bir yöntemdir. Ama mecbur kalınırsa da yapacak bir şey yoktur.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu duruma rağmen erkeklerde de nadiren de olsa karşılaşılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ailesinde meme kanseri riski yaşanan insanların yılda bir kez mamografi yaptırmaları gerektiğidir. Çünkü hormonal faaliyetlerden kaynaklandığından dolayı ailenin tüm bireyleri de bu rahatsızlığın etkisi altında olabilmektedir. Her ne kadar meme kanserinin %8-10 oranında ailesel etkilere bağlı olduğu düşünülse bile bu rakamın daha da yüksek oranlarda karşılaşıldığı tahmin edilmektedir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz