Menenjit nedir?

Menenjit nedir?

Menenjit, beyni saran besleyen ve koruyan zarların ani bir şekilde iltihaplanmasıdır. Bu iltihablanmanın sebepi, vücuda girip beyne kadar ulaşan bakteriler veya virüslerdir. Menenjit eskiden çok ölümcül bir hastalıkken, artık yeni bulunan ilaçlarla birlikte artık tedavisi oldukça kolaylaşmışdır. Eğer bebeklerde ve çocuklarda görülmezse, büyük ihtimal hastada iz veya sakatlık bırakmaz. Ayrıca sosyal durumu kötü olan ülkelerde ölüme bile neden olabilir. Menenjit’de ölüm sadece kötü durumda olan ülkelerde görülmez özellikle viral menenjitlerde yani virüslerin neden oldukları menenjitde tedavi çok zor ve ağrılıdır. Ayrıca menenjit bulaşıcı bir hastalık olduğu için, hasta yakınlarıda bulaşma açısından dikkatli olmalıdırlar.

Menenjitin nedeni:

Menenjite çoğu zaman bakteriler, bazı viral çabuk bulaşan virüsler ve nadir görülsede bazen mantarlar neden olmaktadır. Menenjit çoğu zaman, enfeksiyonların komplikasyonları olarak ortaya çıkmaktadır. Menenjite en çok zatürede karşılaşılan streptokok cinsinden olan pnömokok bakterisi ve neisseria cinsenden olan meningokok bakterileri neden olur. Ayrıca gripe neden olan influenza bakteriside sıklıkla menenjite neden olmaktadır. Fakat artık menenjit hastalarında influenza nedenli iltihaplanma çok nadir görünmektedir çünkü, influenza aşısı sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz bebeklere uygulanmaktadır.
Mikroorganizmalar beyin zarlarına , direk beyine kan ile, yada sinüslerden difüze şeklinde veya kafatası kemiklerinden ulaşabilir.

Menenjitin belirti bulguları: Çoğunlukla belirtiler erişkinlerde ve bebeklerde aynıdır fakat ense sertliği çok nadir olarak bebeklerde görülür.

Nöbet şeklinde baş ağrısı: Virüslerin, beyin omurilik sıvısında olduğundan dolayı direk beyine etki ederler ve bu şeklinde çok kötü bir baş ağrısı oluşur.
Yüksek ateş: Vücut, virüs ile savaştığı için hastanın ateşi çok yüksektir.
İştahsızlık: Hastanın yaşam kalitesi iyice düştüğü için psikolojik çöküntü içine girer ve yemek yemek gibi aktivitelere önem vermez.
Öğürme ve kusma: Beyinden çıkan anormal, tepkilerden biridir. Tanıya koymada önemli bir bulgudur.
Ense sertliği: Belirtiler içinde en önemlisidir. Eğer hasta başını göğsüne değdiremiyor veya değdirirken acı çekiyorsa ense sertliği tanısı koyulur. Sinirlerdeki mikroorganizmalardan dolayı oluşur.
Kas ağrısı: Beyindeki mikroorganizmaların beyini etkilemeleri sonucu oluşur. Hastada yaygın kas ağrısı vardır.

Menenjitin tanısı:

Tanıda ilk olarak hastadan anemnez yeni hastalığın hikayesi alınır. Ondan sonra kesin tedaviyi yapmak için hastadan bazı testler istenir;

Laborutuvar testleri: Laborutuvar testlerinde hastadan alınan kan örneğindeki, mikroorganizmalar, lökositler vs. incelenir.
Lomber ponksiyon: Menenjitde kesin tanı her zaman lomber ponksiyondur. Lomber ponksiyonda, hastanın omuriliğine bir enjeksiyon yardımı ile girilir. 10 – 20 ml civarında BOS yani beyin omurilik sıvısı çekilir, ve bu sıvı incelendikten sonra kesin tanı konur.


Menenjit hastalarında kesin tanıyı koymak için uygulanan, lomber ponksiyon işlemi.

Menenjit tedavisi:

Tedavi her zaman nedene yönelik olarak başlar. Tanıda tespit edilen, mikroorganizma eğer bakteri kaynaklı ise hastaya antibiyotik ve bulguları ortadan kaldırmak için ateş düşürücü gibi ilaçlar verilir. Eğer hastalık viral yani virüs kaynaklı ise antibiyotikler( özellikle penisilin ) hastalığı etkileyemeği için tek tedavi istarahat etmekdir. Virüs kaynaklı menenjitlerde, ölüm riski daha yüksek olduğundan genellikle tedaviye hastanede devam edilir. Ayrıca hasta yakınlarada, hastalığı kapmamaları için önleyici tedavi uygulanır. Tedavi sadece hastalığın geçmesi ile bitmez, hasta menenjiti geçirdikten sonrada çok dikkatli takip edilmesi gerekir. Çünkü menenjit hastada sakatlıklar bırakabileceği için, o an için hastanede tespit edilmese bile hasta yakınlarının tespit edilebilecek belirtiler ortaya çıkabilir örn; algıda zorluk , aşırı hareket , konuşma zorluğu , kasları tam kullanamama gibi.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz