Parazit Hastalıkları Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Parazitler ve Kaynakları Nelerdir ?

Parazit, diğer bir canlının üzerinde veya içinde, onun zararına olarak yaşamaya alışmış canlı anlamına gelir. Parazit bu şekilde beslenmesini ve korunmasını kolayca sağlar.

Parazitlik iç ve dış parazitlik; kan, doku ve barsak parazitliği gibi değişik şekillerde olabilir. Parazitler tek hücreli veya çok hücreli olabilirler.

Parazitler doğada toprakta, suda ve bitkiler üzerinde bulunabilirlerse de, esas kaynak insan ve hayvanlara ait dışkı, idrar, balgam, cinsel organ salgıları veya kan gibi maddelerde bulunur.

Parazitler Nasıl Bulaşırlar ?

1. Kirli, sebze ve meyvelerin yenilmesi,
2.Dışkı, idrar ve diğer sıvılar ile bulaşık su ve gıdaların tüketilmesi,
3. Hastalıklı çiğ veya az pişmiş etlerin yenilmesi,
4. Kontamine toprak ve su ile çıplak derinin temas etmesi,
5. Vücudun çıplak kısımlarından ve el-ağız teması ile,
6. Kontamine çamaşır, yatak, tarak vb. eşya kullanılması,
7. Cinsel temas yolu ile
8. Bazı parazitler anneden bebeğe rahimde geçebilir.
9. Karasinek ve böceklerin taşıması veya sivrisinek sokması gibi yollarla parazitler bulaşabilmektedir.

Nasıl Hastalık Yaparlar ve Önemi Nedir?

Parazitler besin ihtiyaçlarını bulundukları organdan, bağırsaktan, hücre veya kandan sağlayarak sömürücü etki yaparlar. Bu etki sonucunda, özellikle çocuklar ile gelişme çağında olanlarda beslenme yetersizlikleri, aşırı zayıflık, kansızlık ve gelişme geriliği oluşabilir. Parazitler toksik, travmatik, mekanik, tahriş edici, eritici ve alerjik etkileri ile alyuvarlarda erime, dokularda yırtılma ve kanama; barsak yaralarında flora mikroplarının girmesiyle sekonder veya sistemik enfeksiyonlar, barsak ve safra kanallarında tıkanmalar, beyin, karaciğer, akciğer veya cinsel organların hasar ya da enfeksiyonu; kas ve dokularda erime ve alerjik hastalık tabloları oluşturabilirler.

Parazit hastalıkları doğrudan ya da dolaylı yollardan çok ciddi boyutlarda iş gücü ve verim kaybına yol açmaktadır. Bir ülkenin geleceğini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ülkenin turizm potansiyelinin azalmasına neden olmakta ve stratejik önem taşımaktadır.

Parazit Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir ?

Parazitin türüne, giriş yerine, yerleştiği organ veya sisteme, vücudun bağışıklık ve savunma sistemine ya da meydana getirdiği patolojik bozukluklara göre değişir.
Ateş, halsizlik, nabız değişiklikleri, deri ve mukozalarda yara ve döküntüler ile kanın sıvısal ve hücresel yapısındaki bozulmalar genel belirtilerin başlıcalarıdır. Sinir sistemi bozuklukları baş dönmesi, kusma, hıçkırık, baş, bel ve kas ağrıları, uyuklama veya uykusuzluk, sayıklama ve çırpınmalar şeklinde ortaya çıkabilir.

Sindirim sistemine yerleşmiş ise ishal, kabızlık, kanlı dışkı çıkarma ve anüste kaşıntı ; üreme sistemi ve idrar yollarına yerleşmiş ise akıntı, kaşıntı, yanma, ağrı, infertilite, güç ve kanlı idrar yapma; solunum sistemine yerleşmişse öksürük ve solunum güçlüğü vb. şeklinde belirtiler görülebilir.

Parazitin türüne göre çok hafiften, çok ağır-ölümcül tablolara kadar değişen çoğunlukla kronik, bazısında da akut seyirler görülebilir.

Parazit Hastalıklarının Dünyada ve Ülkemizde Yaygınlığı Nasıldır ?

Parazit hastalıkları dünyanın hemen her yerinde görülür. Her bir türle oluşan enfeksiyonların yaygınlığı bölgesel, kültürel, sosyo-ekonomik yapı ve iklimsel farklılık ve değişmeler ile ilişkili olarak çok geniş bir yayılım yelpazesi gösterir. Çeşitli araştırmalarda mide barsak hastalığı bulunan ve parazit yönünden kuşkulu hastalara ait dışkı örneklerinin %20-87’sinde çeşitli türlere ait parazitlerin saptandığı bildirilmiştir.

Parazit Hastalıkları Nasıl Teşhis Edilir ?

Paraziter hastalıkların tanısı büyük ölçüde labaratuar testlerine dayanmaktadır .Kesin teşhis bunların doğrudan yada mikroskop yardımıyla görünmesiyle konulur. Bazı durumlarda ise dolaylı teşhis yöntemlerine başvurulur. Ayrıca bazı parazitler kültür yöntemiyle teşhis edilebilir.

Bir barsak paraziti olmasına rağmen barsak içine yumurtlamayan Enterobius vermicularis  gece ve sabah saatlerinde dışarı çıkarak anüs çevresine yumurtlaması nedeniyle ancak selofan bant yöntemiyle saptanabilir. Bazı parazitler ise ancak kanda antikor veya antijenlerin aranması yoluyla ya da cerrahi yöntemlerle alınan biyopsi örneklerinin incelenmesi ile teşhis edilebilirler.

Parazit Hastalıklarının Tedavisi Nasıldır ?

Labaratuara dayalı bir teşhis ve doktor reçetesine bağlı bir tedavi başarılı bir tedavi için anahtar sözcüklerdir. Bununla birlikte bazı paraziter hastalıklarda ilaçlı tedavi zor veya imkansız olabilir. Böyle durumlarda cerrahi girişim kaçınılmaz olur. Kuşkusuz hedef hastalıktan korunmak olmalıdır.

Parazit Hastalıklarından Nasıl Korunulur ?

Kirli sebze ve meyveler parazitlerin kist, yumurta ve larvalarını taşıyabileceğinden mutlaka çok iyi yıkandıktan sonra yenilmelidir. Pis suların karıştığı içme sularının içilmesi veya kullanılmasından sakınılmalıdır. Güvenilir, kontrollü su kaynakları kullanılmalıdır. Kuşkulu suların tüketimi kaçınılmaz olduğunda kaynatma veya klorlama gibi yöntemlere başvurulmalıdır. Temizliğe ve el yıkamaya önem verilmelidir. Kaçak kesim etlerinden kaçınılmalı, çiğ veya iyi pişmemiş etler yenilmemelidir. Geleneksel gıdamız olan çiğ köftenin son derece tehlikeli olduğu unutulmamalıdır. Böcek, sinek ve diğer haşaratlar ile mücadele edilmeli, kedi ve köpek gibi evcil hayvanların sağlık kontrolleri düzenli olarak yaptırılmalıdır. Cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak için kondom kullanılmalıdır. Kuşkulu durumlarda doktora başvurulmalıdır. Hiçbir şikayeti olmasa dahi çocukların 6 ayda bir, yetişkinlerin ise en az yılda bir kez paraziter tarama testlerinden geçmeleri önerilir.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Parazit Hastalıkları Nedir ? Nasıl Önlenir ?"

  1. Ben belcikadan selim 27 yasinda 57 kilo 178boyBenim parazitlerle ilgili sorum olcak
    Bu hastaliktaki belirtilerin hepsini yasadim her 3ayda duzenli bir sekilde doktor gozetiminde bulunuyorum. Dis sikmasi gece yatarken salya akmasi hep oluyo doktorum bana hastaligimin kronik oldugu bagirsaklarimda mikrop oldunu ve bunun kronik bir hastalik oldunu soyle her iki haftada bir humira denin igne kullaniyorum sagligim suan iyi ama 70 kilodan 50 kiloya dustum ve bunun 6 kilosunu alabildim ve halende alamiyorum. Herkez bana bagirsaklarimda parazit yani kurt oldugunu soyluyolar ondan kilo alamadimi soyluyor ama ben bunu doktoruma sordugumda bana guldu oyle bisey olamaz dedi olsa goruruz cunki 3 ayda hep kan alip kontrol ediyoruz dedi. Benim simdi ne yapmam gerekir parazit varmi yokmu neden kilo alamiyorum

  2. Ben Adıyamandan vahap 28 yaşindayım 60 kiloyum parazitlerle ilgili sorunum var 5 6 kere yomasen hap bı kullanmama rağmen hiç bi fayda göremiyorum bu arada doktorun verdiği ilaç idi ben de son 4 ayda kilo kaybı oluyo herkes bende kurt olduğu için kilo kaybı yaşıyorsun diyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun ha bu arada 4 5 kere doktora gittim hepside aynı ilaç önerisinde bulundular ama bi işe yaramadı ilacın adı da yomasen olması gerek teşekkürler

Yorum yaz