Prostat Kanseri

Prostat tedavisine başlanılmadan önce bu kanserin ne olduğu hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak gerekmektedir.  Prostat kestane boyutunda ve şekil olarak da kestaneye benzeyen vücut için önemli bir salgı bezidir. Mesanenin hemen alt bölümünde bulunmaktadır. Prostatın büyümesi idrarın boşalmasını zorlaştırmaktadır. Bu durumda penisi kontrol eden sinirlerinde sıkışması ortaya çıkmaktadır.

Prostat kanserinin ilk belirtisi idrar yapmada zorluk çekilmesidir. Prostat kanseri söz konusu olmuşsa vakit kaybetmeden tedavi olmak büyük bir önem arz etmektedir. Aksi takdirde bazı konularda gerçekten büyük sıkıntıların yaşanması söz konusu olacaktır.

Ülkemizde her 5 erkekten 1 inde belirli bir yaştan sonra prostat kanseri ortaya çıktığı bilinmektedir. Avrupa’da ve tüm dünyada bu rakam 3 erkekte 1 e kadar düşmektedir.

Bütün bunlara rağmen prostat kanserinin tam olarak nedenleri hakkında bir fikir birliği bulunmamaktadır. Ailesel nedenlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Yine aynı şekilde tüketilen yiyeceklerin hatta giyinme şekillerinin bile prostat kanserini tetiklemektedir. Prostat kanserinin gelişme yaşı ise 50 yaşın üzerinde ortaya çıkmaktadır. Prostatın tedavisi için cerrahi bir müdahale gereklidir. Lazer tedavisi gibi uygulamalar ile yapılabilmektedir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz