Reflü Hastalığı

Halk arasında ki ismiyle mide reflüsü, mide içerisinde bulunan yiyeceklerin çeşitli sebepler ile yemek borusuna tekrar dönmesine verilen genel isimdir. Pek çok probleme yol açtığı bilinmektedir. Şiddetli mide ağrısı ve boğazda yanma hisleri bilinen en büyük belirtileridir. Asitli yiyeceklerde tekrardan yemek borusuna kaçma yaşanırsa ağrılı bir süreç başlayacaktır.

Reflü nasıl meydana gelmektedir? Mide içinde yüksek oranda asit bulunmaktadır. Mideye doğru on iki parmak bağırsağından bir şekilde safra akımı oluştuğunda, mide içinde ki asit ile birlikte yemek borusuna doğru bir akım başlamaktadır. Bu akım reflü rahatsızlığının temel sebebi olarak görülmektedir.

Reflü tedavisi:

Reflü oldukça kolay bir şekilde tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konuda bu rahatsızlığın erkenden fark edilmesidir. İhmali söz konusu olursa ciddi problemler yaşanabilir. Tedaviye başlarken asitli yiyecekleri tamamen bırakılması önemlidir.Aynı şekilde doktor tavsiyesi ile bazı ilaçların tüketilmesine de önem gösterilmelidir.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz