Sarkoidos Hastalığı

Sarkoidos hastalığı kadınlarda erkeklere göre daha sık rastlanan değişik bir hastalıktır. Daha çok 20 ila 45 yaş arasındaki kadınlarda rastlanır. Hastalığın birçok ilginç yanlarıda vardır. Bunların başında sigara içmeyenlerde daha çok rastlanmasıdır.140 yıldır bilinen bir hastalık olmasına rağmen, günümüzde hastalığı ortadan tamamen kaybedebilecek bir ilaç bulunmamaktadır.

Sarkoidos hastalığı ilk olarak 1869 yılında Dr. Hutchinson keşfetmiştir.
Sarkoidos hastalığının nedeni hala bilinmemektedir.Bazı vakalarda tüberküloz ve kanser ile de karıştırılabilmektedir.Bu hastalığın bağışıklık sisteminin tüberküloz mikrobuna veya bakteri ve virüslere karşı reaksiyon göstermesiyle ortaya çıktığı da düşünülmektedir.

Sarkoidos hastalığı kendisini hemen belli edebileceği gibi yıllarca sinsice de vücutta yaşayabilir. Hiçbir şikayeti olmayan bir kişide de çekildiği bir akciğer röntgeninde bu hastalığın tanımlanması hiç te şaşırtıcı değildir.
Sarkoidos hastalığının bir diğer ilginç yanı ise ilkbahar aylarında daha sık ortaya çıkmasıdır. Hastalık vücuttaki herhangi bir organa tutunsa da en çok sevdiği organ akciğerdir.

Sarkoidos hastalığının başlıca belirtileri nelerdir?

-Akciğer dokusunda iltihaplanma ve lenf bezlerinde büyüme saptanır.-Kuru öksürük, eforla ortaya çıkan nefes darlığı, deri bulgusu, burun yanaklar ve dudaklar etrafında beliren morumsu lekelerdir.
Bu belirtilerin dışında bazı hastalarda bacakların ön kısmında parlak kırmızı ve ağrılı şişlikler de belirginlik gösterir.Ayrıca ateş yükselmesi ve eklem kısımlarında ağrılar da olur.Lenf bezlerinde büyüme görüldüğü için ilk görüşte lenf kanserine yorumlanabilir.Genç kadınlarda gözlerde yaşarma,ışığa karşı hassasiyet ve görme bulanıklığı ile de ortaya çıkabilir.

Nadiren de olsa sinir sistemi,kalp,eklem ve böbreklerde hastalık kendini belli edebilir.
Sarkoidos hastalığında akciper röntgeni ve tomografisi çok önemlidir.Hastalığa kesin tanı konulabilmesi için lenf bezi biyopsisi ve bronkoskopi gereklidir.Bununla birlikte hastalık akciğere daha çok tutunduğu için akciğer biyopsisi de yapılır.Kandaki kalsiyum ve ACE enzimlerinin yüksekliği de hastalığın ön bulgularındandır.
Sarkoidos hastalığının kesin nedeni bilinmediği için tedavisi de kesin olarak yoktur.Hastalığın artmış olduğunda kortizon tedavisi uygulanır.Kortizon tedavisi süresi 6 ila 12 ay arasıdır.Kortizon tedavisi ilerledikçe kordizon dozu azaltılır.

Sarkoidos hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmadığı gibi korkulacak bir hastalık da değildir.Hastaların belirli aralıklarda kontrollere gitmeleri gerekmektedir.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Sarkoidos Hastalığı"

  1. 2001 yilindan beri sarkaidos hastasiyim 3 ay kortizon tedavisi aldim sonra 1 yil boyunca 3.ayda bir kontrole gittim .sonra 6 ayda bir sonra yilda bir kez kontrollere gittim .simdi iyiyim.

  2. 15 ay kortizon kullandım diyabet hastalığım yokken kortizon kullandım diyabet hastası oldum 15 ay boyunca kontrole gittim şimdi ise 3 ayda bir kontrole gidiyorum hasatalığım devam ediyor

Yorum yaz