Kategoriler

Popüler Yazılar

Sağlık Haberleri

Yapılan araştırmalar sonucunda son kullanma tarihi geçmiş pek çok ürünün sağlığa hiçbir zararı olmadığının tespit edilmesi üzerine bazı bilim adamları bu konuya çözüm bulmak için kolları sıvadı. Dünya üzerinde özellikle batı ülkeleri başta olmak üzere son kullanma tarihi geçtiği için her hafta yirmi tona yakın ürün imha edilmektedir. Bu ürünlerin yüzde seksen beşlik bir kısmı ise uzunca bir süre daha tüketilebilir özellik göstermektedir. Bu sürenin daha esnetilmesi ve ürünler hakkında daha detaylı bilgiler verilmesi amacıyla yeni bir son kullanma tarihi ibaresi hazırlanmaktadır.

Yanlışlıkla veya dikkatsizlik sonucu alınan pek çok ürünün son kullanma tarihi geçtiği için yeniden iade edildiği de bilinmektedir. Bu tarz gereksiz tüketimin toplam maliyeti ise yılda 500 milyon dolara yaklaşmaktadır. Bu gereksiz tüketimin tasarrufa dönüştürülmemsi için ise bazı tartışmalar devam etmektedir. Öncelikle yapılan tartışmalar bu ürünlerin ne kadar güvenilir olduğunun tespit edilmesi yönündedir. Uygun saklama koşullarında saklanmış bir peynirin son kullanma tarihinden yaklaşık olarak dört hafta sonrasına kadar tazeliğini koruduğu tespit edilmiştir. Yine aynı ürün istenilen şekillerde saklanmadığında ise son kullanma tarihine hiç gerek kalmadan kısa bir süre içerisinde bozulma özelliklerinin başladığı tespit edilmiştir.

Bu konuda yapılması gereken çok çeşitli girişimler bulunmasına rağmen asıl önemli olan ise hologramlı son tüketim tarihi bantları olması gerektiğidir. İstenilen özellikler kendisini koruduğu sürece açık mavi rengini koruyan hologramlar istenilen özellikler kaybedildiğinde rengini değiştirmeye başlayacak, en sonunda ise tamamen kırmızıya kendisini bırakacak şekilde ayarlanmaktadır. Bu sebepten dolayı şirketlere ve ülke ekonomilerine yılık 500 milyon dolarlık bir artı sağlanması amaçlanmaktadır.

 

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürün Tüketimi, 5.9 out of 10 based on 22 ratings
GD Star Rating
loading...
21 Nis 2011
(6.800) kez okundu
palankeda
YORUMLAR (Bu yazıya 3 defa yorum yapılmış.)
 • 18 Temmuz 2012
  büşra kutay dedi ki;

  iki baslı çocuk gerçek mi?

 • 21 Ocak 2013
  fenerbahceli dedi ki;

  çok kotu

 • 07 Ocak 2014
  hanzma dedi ki;

  çok güzel

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad:
  Yorum:

  Sitedeki gelişmelerden anında haberdar olmak istiyorsanız. E-posta adresinizi ekleyiniz.