Vücut yağ yakımı ve yağ depolanması

Vücut yağ yakımı ve yağ depolanması

Yağlar vücutta iki şekilde toplanır. İlki, derinin altındaki yağ dokularında bulunan ve normal bir kişide % 80 civarında olan yağ depolarıdır. Burada toplanan yağlar, vücudumuza baktığımızda gözle görülebilir niteliktedir. Bu bölümdeki yağların az miktarı kaslara geçer.

İkinci şekil yağ depoları ise, intra kas yağları diye adlandırılan yağlardır. Bu bölümdeki yağlar, istenilen yağ çeşididir. Çünkü kasların büyük ve biçimli görünmelerini sağlar.

İnsan vücudundaki yağ depoları, oldukça kullanılabilir kalorilerle doludur. Eğer ki, diyet ve egzersizlerle yağ yakmaya karar verdiyseniz, başlangıçta psikolojik olarak depomuzun yeterince dolu olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, yılmadan diyete ve egzersize devam etme durumunda vücut yağ yakmaya başlar ve inceldiği gözlenir.

En iyi yağ yakma yöntemi ise diyetle birlikte yapılacak olan egzersizlerdir. Egzersiz yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey ise, egzersizin miktarını arttırırken, kaloriyi azaltmak olmalıdır.
Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise, istediğimiz bölümden yağ kaybedemeyeceğimizdir. Erkeklerin ve kadınların yağ depoladıkları bölgeler değişmektedir. Erkeklerinki çoğunlukla bel bölgesinde toplanırken, bayanların ise, kalça bölgesinde toplanmaktadır.

Yağlar ilk önce bu bölgelerde toplanır ve en son da bu bölgelerden yakılırlar. Belirli bir bölgeden yağ yakmanın mümkün olmadığını, son yıllarda yapılan araştırmalar gözler önüne seriyor. Çünkü bedenimiz yağ yakarken genetik şifresinin belirlediği doğrultuda ve miktarda değişik yerlerden farklı miktarlarda yağ yakıyor.

Örnek verecek olursak bazı insanlar ilk önce bel bölgesinden incelmeye başlayarak, daha sonra üst bölgelerden yavaş yavaş yağ yakmaya başlayabilirler. Bu yüzden bölge bazında yağ yakmaya yönelik bir program maalesef mümkün olmuyor. Her gün düzenli olarak yapılan şınav ve mekik egzersizleri ise bel çevresinden yağ atmak için yeterli değildir.
Vücut yağ yakımı ve depolanması konusunda vücut geliştiricileri örnek verebiliriz. Vücut geliştiriciler normal zamanlarda bol şekilde karbonhidrat ve yağ tüketmek durumundadırlar. Ancak müsabakalara yakın zamanlarda ilk yaptıkları şey yağ tüketimini minimum düzeye indirmektir. İkinci etapta ise karbonhidrat alımını azaltmaktır. Protein tüketiminde ise genellikle bir değişiklik yapmazlar.

Özellikle karbonhidrat tüketimi en aza indirildiği zaman vücut iki enerji kaynağıyla idare etmeye çalışır. Vücudumuzda dokular arasında bulunan yakılması gereken yağ ve kaslar tarafından depolanan ve korunması gereken amino asitlerde de az miktarda karbonhidrat vardır fakat, bu miktar kesinlikle vücudun ihtiyacını karşılamamaktadır.
Biz de, birey olarak, vücudumuzda depolanan yağların yakılmasına azami derecede özen göstermeli, özellikle de ileride oluşabilecek sağlık problemlerine maruz kalmak istemiyorsak, kontrollü bir şekilde beslenmeli ve hafif egzersizler yapmalıyız.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz