Weil Hastalığı

Weil hastalığının sebebi 1915 yılında Japonyalı Inado tarafından bulunan spirochaeta icterohemorrhagica mikrobudur. Bu mikrobun boyu 6-14 mikron arasında değişmektedir.

Mikrop hastalığın ilk haftasında hastanın kanında ve organlarında bol miktarda bulunur.İlk haftadan sonra bağışıklık maddelerinin tesiri ile kandan kaybolur.Hastalık hemen her ülkede görülmektedir.Mikrop, hastalardan alınan kanın ve sahir mikroplu maddelerin kültürleri ile veya hayvanlara zerki ile meydana gelir.

Weil hastalığının asıl sebebi farelerdir. Farelerin dışkılarının suya karışması, bu sular ile banyo yapılması ve içilmesi ile insanlara geçer. Hastalığın kuluçka devri 7 ila 9 gün arasıdır.Weil hastalığı birden bire yüksek ateş, baş ağrısı, baldırlarda ve sırtta adale ağrıları, bulantı, kusma ve ishal ile başlar. Adale ağrıları her bölgede gün geçtikçe artar ve ateş düşünceye kadar devam eder.

Ateş hastalığın ilk günlerinden itibare 40 dereceye kadar yükselir ve 4 ila 9 gün arasında bu seviyede devam eder.

Hastalığın 2. ve 7. gününde idrarda safra ve dışkıda renksizlik görülebilir.Bu da hastanın safra yollarının tıkandığını gösterir.Bazen hastalarda sarılık görülür.İlk ateş düştükten 4 ila 10 gün sonra ateş tekrar yükselir,ancak ikinci ateş nöbeti birincisi kadar yüksek ve uzun süreli olmaz.

Weil hastalığının başlangıcında deride hafif kırmızılık veya kurdeşen gibi dökmeler meydana gelebilir.Bu belirti yüzde olmaz daha çok sırt, kol ve bacakta görülür.Hastalık sürecinse boğazda kızartı ve burunda kanamalar olabilir.Dil çok kirli,paslı ve bazen de kurudur.

Karaciğer bir iki parmak büyür.Hastalık bazen kalp adalesinde de görülür ve hemen tedavi edilmez ise öldürücü olabilir.

Weil hastalığı ençok böbreklerde bulunur.Her vakada böbrekler şiddetli olarak iltihaplanır.Böbreklerde yetmezlik sebebi ile üremi ve çok defa iritis komplikasyonu görülür.

Weil hastalığının tedavisi nedir?
Weil hastalığının spesifik bir ilacı yoktur.İlk günlerinde ateş ve adale ağrısına karşı salisil mürekkepleri verilebilir.Damar felcine ve kalp zayıflığına karşı kafein,kardiyazol gibi ilaçlar kullanılır.
Weil hastalığı ciddi bir hastalıktır,hastalık belirtileri görüldüğü taktirde derhal doktora başvurulmalıdır.

Yazıyı paylaş

Yorum yaz