Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yasmin Doğum Kontrol Hapı

Yasmin Nedir?
Yasmin özellikle Avrupa ülkelerinde sıklıkla tercih edilen ve gebe kalmayı önleyen bir ilaçtır. Pek çok etkisi bulunmasına rağmen benzer özelliklere sahip haplar arasında en az yan etkisi bulunan ilaç olarak dikkat çekmektedir.

Yasmin Gebeliği Nasıl Engeller?

Yasmin gebeliği engelleyici etkisini, yumurtalıklardan yumurta atılmasını engelleyerek sağlamaktadır. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra rahmin vajinaya açılmakta olan bölümlerinde yer alan salgıları da değiştirmektedir.

Yasmin yapı olarak gebe kalmayı engelleyen etkili bir doğum kontrol hapıdır.

İstatistiki verilere göz atmamız gerekirse, ülkemizde doğum kontrol hapları arasında en fazla satışı yapılan hap olarak ön plana çıkmaktadır.

Yasminin Yan Etkileri Var Mıdır?

Yasminin laboratuar ortamında kanıtlanan bir yan etkisi bulunmamasına rağmen kadınlarda kan damarlarında tıkanma veya pıhtı oluşmasını sağladığı düşünülmektedir. Bu durum pek çok görüş tarafından doğum kontrol haplarını karalama kampanyası olarak yorumlanmaktadır.

Son dönem de Antalya’da bir hemşirenin doğum kontrol hapı kullandığı ve kalbinin pıhtı oluşturduğu da tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı yasmin veya benzer özellikte bir doğum kontrol hapı kullanan insanların bu tür yan etkileri olabileceğini unutmaması gerekir.

Bu özelliğinden dolayı hemen hemen tüm doğum kontrol haplarında atar veya toplar damarlarında problem yaşayan insanlar tarafından kullanmamalarını belirten uyarılar da bulunmaktadır.

Yasmin Kanama Yapar Mı?

Yasminin kanama yaptığını ortaya çıkaran bir bulgu bulunmamaktadır. Kadınların en fazla sordukları konu ise yasminin yan etkiler üzerinedir. Doğum kontrol hapları arasından bir tercih yapmanız gerekiyorsa gönül rahatlığı ile yasmini tercih edebilirsiniz. Tüm bu özelliklerine rağmen tehlikelerinin de farkında olmanız gerekmektedir.

Pek çok etkisi olduğu kanıtlanan yasminin kadınlarda psikolojik olarak bazı etkilerde oluşturulduğu ortaya çıkarılmıştır. Bin kadın üzerinde yapılan bir çalışma ile kadınların yasmin kullanmadan öncesine göre kullanımdan hemen sonra eşlerini daha fazla kıskandıkları ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı bu tarz ilaçlar alınırken her türlü yaşanacak psikolojik dalgalanmalara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kalp hastaları ve aileden dolayı damar rahatsızlıkları bulunan insanların bu ilacı kullanmamaları gerekmektedir. Migren ve çeşitli mide rahatsızlıklarında da aynı şekilde yasminin bazı tehlikeleri ortaya çıkmaktadır.

Bu tarz ilaçları kullanan kadınların büyük bir çoğunluğu için yasminin akla gelen ilk ilaç olduğu ve doğrudan bu ilacı tercih ettikleri bilinmektedir. Bu tercihlerinde pek de haksız sayılmazlar yine de tüm bunlara rağmen yasmin kullanılırken özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

En azından partnerinizin risk grubu içerisindeyseniz, gözünün açık olması da büyük sağlık sorunlarının yaşanmadan yada henüz başındayken atlatılmasına neden olabilir.

Bazı yan etkileri ise şunlardır:

-Özellikle yan yattığınız zamanlarda bacaklarda oluşan ve tek taraflı olarak geniş bir kısma yayılan şiddetli ağrılar
-Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar

-Konuşma bozuklukları ve cisimleri bozuk, bulanık yada çift görme

-Konuşurken zorluk çekmek yada kelimeleri toparlayamamak

Her ne kadar yasmine karşı özellikle yan etkilerinden dolayı insanları bilinçlendirmeye çalışsak da piyasada mevcut bulunan hapların arasında en fazla tercih edilen ve en güvenilir olanı olduğunu söylememize gerek yoktur sanırım.

Bir doğum kontrol hapından yardım alınması gerekiyorsa ve hangisini kullanmanız gerektiğini danışıyorsanız size yasmini önerilecektir. Avrupa ve Amerika’da olduğu gibi yasmin ülkemizde de en fazla tercih edilen gebelik önleyici haptır.

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Yasmin Doğum Kontrol Hapı"

  1. Merhaba;
    Kalp kapakçığımda darlıktan dolayı 4 yıl önce anjiyo olmuştum ,Yasmini yeni kullanmaya başlıycam herhangi bir zararı olurmu??

  2. YA YASMİN İLACINI KANAMAM YOKKEN KULLANAMAZ MIYIM BEN ADETLİ DEĞİLİM VE EŞİMLE İLİŞKİYE GİRECEM YASMİNİ KULLANSAM BENİ GBELİKTEN KURTARIR MI ACİL CEVAP BEKLİYORUM

  3. merhaba yasmin kullanmaya başladım ama prospektüsünde pankreas hastaları kullanamaz yazıyor bir zararı olurmu

  4. Merabalar, yasmin’i yaklaşık 1 aydır kistlerim için kullanıyorum. Fakat midemde ülser, kronik gastrit ve reflü var. Acaba kullanmamda bir sakınca var mıdır?

  5. merhaba ben yasmin kullanıyorum bu ay hapın birtanesini kaybettim bitanesi eksik olunca sorun olurmu eşimde korunmuyodu sıkıntı olurmu cevaplarsanız memnun olurum tşk

Yorum yaz