Yaz Aylarının En Büyük Sıkıntısı; Pişik

Pişik , vücudun sürtünmeden ya da herhangi bir tahriş olayıyla oluşan kızarıklıktır. Bu kızarıklık genelde vücudumuzda Cinsel organı çevresinde , koltuk altı , meme altları ve ayak parmaklarıyla ayaklarınızın altında görünür.

Pişik , aslında halk arasında konuşurken daha çok bebeklerde ve çocuklarda ciltlerinde önemsenmeyen basit kızarıklıklar olarak bilinir. Ancak pişiğin kelime anlamı yanlış bilinmektedir. Çünkü halk arasında bilinen bebeklerde ve çocuklarda olan olay , yetişkin insanlarda da olabilmektedir. Ve bu olay büklüm yerleri değil bu gibi tahriş oluşmuş yerde olabilir. Naylon çorap giyenlerde genelde yaz aylarında ayak parmakları arasında görülür.

Yaz aylarında havanın sıcak ve nemli olması ile birlikte pişik olayı oldukça artmaktadır.Pişik sadece çocuklar ve bebeklerde değil yetişkinlerde de olur.Özellikle ağır işlerde ve yoğun tempoda çalışanların bacak aralarında ve koltuk altlarında sıklıkla pişik olur.

Pişiği iyileştirmek için öncelikle pişinin olduğu yeri temiz tutmak gerekir. Eğer bu pişik bebeklerde olmuş ise , bebeğin pişik olduğu yeri temizleyip ardından talk pudra sürmek gerekiyor. Bebeklerin altlarını devamlı temizleyip bulundukları ortamı havalandırmak gerekiyor.

Pişik tedavisi için öncelikle doktorunuza ve eczanenize danışınız.Eczanelerde satılan pişik kremleri; bepanthene,anestol,silverdin,hametan,pantenol,bepanthenol…Bu kremleri kullanmadan önce duş alıp kişisel temizliğinizi yapın,iyice kurulandıktan sonra pişik olan bölgeye kremleri sürebilirsiniz.Bir iki gün içinde pişiklerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Son olarak bir durum daha var pişik had safhada ilerlerse mantara çevirebilir.Buna dikkat etmek sizin elinizde, kızarıklar artar ve iyice yakmaya başlarsa pişik,mantara dönmüş demektir.Bu durumda hemen doktorunuza görünmelisiniz.Size bazı krem veya spreyler yazacaktır.Bunları kısaca sıralamak gerekirse;Travogen krem,travazol krem,lamisil krem,laminox krem,mycospor krem…Bu kremlerin aynı isimlerde spreyleride bulunur…

E-sağlikci.net…Size sağlıklı günler diler…

Yazıyı paylaş

Yorumlar Konu : "Yaz Aylarının En Büyük Sıkıntısı; Pişik"

  1. ben alanya konaklı nergis hotelin mutfağında çalışıyorum 10 gündür abıç abıç aram pişik yürüyemiyorum umarım bepanten krem iyi gelir uygulamadığım tedavi kalmadı emre ve mustafa ustanın kobayı oldum

Yorum yaz